GÜNDEM

Yayın Tarihi: 12.09.2017 Salı 10:25:00

Rusya'dan flaş karar! Türk domatesi...

Rusya'dan flaş karar! Türk domatesi...

Rus basınının yaptığı açıklamaya göre, uygunluk belgesi alan firmalar aracılığı ile Türkiye'den domates alınacak.

Rus basını, kış aylarında seralarda bile domates yetiştirilemeyen Rusya’nın Ekim-Mayıs ayları arasında sınırlı miktarlarda ve uygunluk belgesi alan firmalar aracılığıyla Türkiye’den domates ithalatı yapacağını duyurdu.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde sembol ürün haline gelen domateste yol haritası netleşmeye başladı.

Rus Kommersant gazetesi, domates ithalatında ara formülü görüşmek üzere Türk yetkililerle bir araya gelecek Rus yetkililerin masaya koyacağı formülü yazdı.

Gazetenin kendi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, kış aylarında seralarda bile domates yetiştirilemeyen Rusya, Ekim-Mayıs ayları arasında Türkiye’den domates ithalatı yapacak. Buna göre, 14 Eylül’de yapılacak iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerde, Ekim-Mayıs ayları arasında 100 bin tondan 300 bin tona kadar domates ithalatına izin verilecek.

Uygunluk belgesi alacak firmalar domates ihracatı yapabilecek

Rus yetkililerin henüz konuya ilişkin resmi açıklama yapmamalarına karşın, domates konusunda iki tarafı da memnun edecek formülün bulunduğunu aktaran gazete, “Türk domatesleri 1 Ekim tarihinden bir sonraki yılın Nisan veya Mayıs ayına kadar Rusya’ya girişine izin verilecek. Söz konusu dönemde alımın 100 bin tonla 300 bin ton arasında olması planlanıyor. Böylece Türkiye, Rusya pazarında mevsimlik bile olsa 2015 öncesinde Rusya’ya yaptığı 338 bin ton ihracatı yeniden yakalamış olacak. Ancak Türkiye’den her üretici ve ihracatçı Rusya’ya domates satamayacak. Domates alımları sadece Rusya’dan uygunluk belgesi alan ve akreditasyonu bulunan birkaç firma tarafından yapılabilecek” diye yazdı.

Rusya’da geniş bir satış ağına sahip “Diksi” ve “Magnit” gibi süpermarket zincirlerinin, domates ithalatındaki ara formül resmen açıklanmamış olmasına karşın, şimdiden Türk üreticilerle domates alımı konusunda ön görüşmeler başlattıkları da bildirildi.

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, 31 Ağustos’ta kış aylarında Türk domateslerinin Rus piyasasına dönebileceğini belirterek, “Tüm siyasi konuların düzeldiğini görüyoruz ve tabi ki iki ülke arasındaki ticaret hacminin büyümesi gerek ” açıklaması yapmıştı.

Rus seracılar olumsuz etkilenecek

Öte yandan hükümetin bu konuda ortak bir karara varamayacağı belirtilirken, piyasa katılımcıları, Türk domateslerinin geçici olarak bile piyasaya dönmesinin Rus seracılarını olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar.

Rusya, 24 Kasım 2015 tarihinde patlak veren uçak krizinin ardından 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye’den birçok tarım ürünü ve gıdanın ithalatını yasaklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerle başlayan süreçte, ikili ilişkilerin normalleşmeye başlamasıyla birlikte bazı tarım ürünleri için yasağı kaldıran Rusya, domates ithalatındaki yasağı ise kaldırmadı.

DİĞER HABERLER