GÜNDEM

Yayın Tarihi: 13.12.2019 Cuma 09:53:04

Sahtekarlara hapis cezası geliyor

Sahtekarlara hapis cezası geliyor

Gıdada taklit ve tağşiş eyleminin 2 yıl içinde tekrarlanması durumunda işletmeciye hapis cezası verilmesi için yasal düzenleme yapılacak.

Bakanlığın internet sitesindeki habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan III. Tarım Orman Şurası sonuç bildirgesinde gıdada taklit ve tağşiş cezalarının caydırıcı seviyeye yükseltileceğinin belirtilmesinin ardından bu alanda yapılacak yasal düzenleme çalışmaları başlatıldı.

Hali hazırda gıdalarda taklit ve tağşiş yapıldığının belirlenmesi halinde bu eylemleri yapanlara yönelik idari para cezası, söz konusu parti ürünün piyasadan toplatılması ve bu ürünlerin kamuoyuna ifşa edilmesi gibi yaptırımlar uygulanıyor.

Tüketicinin menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve ceza maddesinin caydırıcı nitelik kazanması amacıyla 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda değişiklik yapılarak, gıdada taklit ve tağşiş yapanlarla etkin mücadele edilmesi için çalışma başlatıldı.

2 yıl içinde tekrara hapis cezası
Taklit ve tağşiş yapanlara hem idari ve adli para cezalarının getirilmesi hem de bu fiili 2 yıl içinde tekrarlamaları durumunda işletmeciye hapis cezası verilmesi ve işletmecinin faaliyetinden men edilmesi yaptırımları üzerinde çalışılıyor.

Taslak halindeki düzenlemeye, kamuoyundan gelen talep ve görüşler doğrultusunda son şekli verilecek.

DİĞER HABERLER