GÜNDEM

Yayın Tarihi: 12.12.2019 Perşembe 09:44:39

Şırıngalı çikolata dehşeti

Şırıngalı çikolata dehşeti

Ankara’da oyuncak şırınga şeklindeki çikolata yerken ölen Mert Yağız Köksal’ın nefes borusuna kaçarak ölümüne neden olan kapak, yapılan otopside çıkartıldı.

Okul kantinleri ile bakkallarda satılan içinde sıvı çikolata olan oyuncak şırıngalardan ölümlerin nedenlerine dair ilk önemli bilgi, Ankara’da yaşamını yitiren Mert Yağız Köksal’ın Adli Tıp’taki otopsisinden geldi.

Mert’in ölümüne kapak neden oldu
Ankara’da okul kantininden aldığı oyuncak şırınga şeklindeki sıvı çikolatayı yerken, fenalaşarak hayatını kaybeden Mert Yağız Köksal’ın (7) nefes borusuna kaçarak ölümüne neden olan şırınga kapağı, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside çıkarıldı. Şırınga kapağı yürütülen soruşturma kapsamında incelenecek.

Ankara’daki olayda iki çocuklarından birini kaybeden Köksal çifti, büyük üzüntü yaşadı. Evde eşi ile birlikte taziyeleri kabul eden anne Şükran Köksal, olay günü sabah Mert’i okula bıraktıktan sonra işe gitmek üzere yola çıktığını belirterek, “Yolda öğretmeni aradı, ‘Mert Yağız bahçede düştü, gelebilir misiniz?’ dedi. ‘Geri dönmem uzun sürer’ diye annemi aradım. İş yerine girdim annem aradı, ‘Mert’i ambulansla götürüyorlar’ dedi. Gittiğimizde müdahale ediliyordu, kalp masajı falan yapıyorlardı. 40 dakika falan bekledik. ‘Boğazında bir şey yok’ dediler. Arkadaşları, ‘Çikolatanın kapağını yuttu’ demişler. Çocuklar masum. Gidip alıyorlar, bilmiyorlar” dedi.

Firmasının müdürü: Adli Tıp raporunu bekliyoruz
Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki ‘şırınga çikolata’ üretimi yapılan firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun da, Mert Yağız Köksal’ın (7) ölümünün ardından ürünle ilgili açıklama yaptı.

Uçkun, “Öncelikle olaydan duyduğumuz üzüntüyü belirtmek istiyoruz. Ailenin acısını paylaşıyoruz. Konuyla alakalı tam bir açıklama yapmak için Adli Tıp raporunu bekliyoruz. Her ne kadar savcılık, ölümü çikolataya bağlasa da çocuğun ağzında ve gırtlağında yediği çikolatadan dolayı olduğuna dair bulguya rastlanamadığı bilgisi var elimizde. Ayrıca bu ürünü birkaç firma daha üretiyor. Yüzde 100 bizim ürünümüz olduğuna dair net bilgi yok” diye konuştu.

 

DİĞER HABERLER