GÜNDEM

Yayın Tarihi: 24.04.2018 Salı 11:10:00

Siyez buğdayı neden pahalı?

Siyez buğdayı neden pahalı?

Okan Üniversitesi Tuzla Kampüs’ünde düzenlenen “Atalık Siyez Buğdayımız ve Lezzetleri” etkinliğinde unutulan değer siyez buğdayının faydaları anlatılırken, siyez tarımı ile ilgili bilgiler verildi.

Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök’ün konuşmasıyla başlayan etkinlik, Kastamonu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Yaman, Siyez Evi Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Özsoy , Ziraat Yüksek Mühendisi Neslihan Şimşek ve Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Eğitmen Şefi Barış Aslay’ın konuşmalarıyla devam etti.

Okan Üniversitesi Dekan Yardımcısı İlkay Gök Food Time’a;“Bu konferansı hazırlamamızın amacı, atalık buğdayımız siyez ile ilgili bir takım bilgileri doğru şekilde paylaşmak.Konuyla ilgili konferansımızda bize eşlik edecek Kastamonu’dan gelen özel misafirlerimiz var. Bölüm olarak siyez unuyla beraber hazırlanan yiyeceklerimizi hazırladık, tadımını yaptıracağız. Dünyanın atalık buğdayı siyez, niye unutuldu? Siyez doğru biliniyor mu? Ülkemizde siyezle ilgili araştırmalar ne durumda? Bunları anlatacağız. Popüler kültürde çok hızlı yer alan siyezin doğru şekilde tanınmasını destekleyelim istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kastamonu’da kendi markasını yaratan Siyez Evi Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Özsoy, etkinlik hakkındaki görüşlerini şu cümlelerle belirtti: “Siyez Evi’nin, siyez buğdayının ve Kastamonu’nun tanıtımı için buradayız. Çünkü siyez Kastamonu’ya özgü bir tahıl türü. Tüketiciler bilinçlensin istiyoruz, farkındalık yaratmak istiyoruz. Genetiğiyle oynanan bu kadar tahıldan sonra özellikle sizin gibi medya, üniversiteler, beslenme uzmanları, akademisyenler günümüzün buğdayının insan sağlığına zararını anlatınca, bu buğdayın varlığı keşfedilmiş. Aslında hep vardı. Biz de firma olarak bunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.”Siyez buğdayı neden pahalı?

Ziraat Yüksek Mühendisi Neslihan Şimşek, siyezin faydalarını anlattı ve şunları ekledi; “Siyez bugün kullandığımız buğdayın modern atası olan bir buğday. Bizim antik buğdaylarımızdan biri ve genetik yapısını on bin yıldır değiştirmemiş bir özellik gösteriyor. Ülkemizde yoğun olarak Kastamonu Bölgesi’nde yetişiyor. Bizim için çok kıymetli çünkü bu topraklara özgü. Hiçbir şekilde genetiğiyle oynanmamış, hibritlenmemiş en doğal haliyle karşımızda. Tabi neden böyle? Dış kavuzunun çok kalın olduğunu biliyoruz ve bu nedenle bu bitkiye bir direnç kazandırmış ve bölgede adaptasyon yeteneğini artırmış. Ama biz gıda işleyicileri için şöyle bir handikapı var; çok ciddi firelerle karşı karşıya kalıyoruz. Dış kavuzu o kadar sert ki o kadar güçlü ki hastalıklara, zararlılara, yabani otlara, soğuğa karşı bir direnç kazanmış. Ama içindeki daneye ulaşma noktasında ciddi fireler olarak bizim karşımıza çıkıyor. Belki de piyasada fiyatının normal buğdaya oranla neden pahalı olduğunun cevabı da bundan kaynaklanıyor. Bugün un üretiminde %50 bulgur üretiminde %65’e yakın firelerle karşı karşıyayız. Faydalarına da baktığımızda, aslında en çok yüksek protein, düşük karbonhidrat içeriğiyle dikkat çekiyor. Düşük bir glisemik indeksi var. Bu nedenle yediğiniz zaman sizi tok tutuyor, açlık hissi uyandırmıyor. Glüten miktarı normal buğdaya göre %50 daha az. Daha zengin vitamin ve minerale sahip. Siyez buğdayı normal buğdaya bir alternatiftir. Kendi beslenme alışkanlıklarımızdaki dönüşümün bir parçası olmaya aday bir buğday çeşididir.”

Siyez tarımı artıyor

Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman siyez tarımını hakkında bilgiler verdi; “Kastamonu’da tarımı yapılan siyez buğdayı tarımını anlatmak üzere buradayız. Ülkemizde yapılan çalışmalarla siyez buğdayı tarımı her geçen gün artıyor. 5-6 yıl önce 5-6 bin dekar iken bugün 42.000 dekarı aştık. Burada en önemli etken siyez buğdayının hak ettiği değeri bulması. Şuan da üretilen ürün arz talebi karşılamıyor. Siyez on yıldır kromozom sayısı değişmemiş tek buğday. Bunu da insanlar öğrendikçe tüketimini artırıyorlar. Tüketim arttıkça talep artıyor. Talep artınca arzı artırmaya çalışıyoruz. Bize düşen görevde bu tarımı en iyi şekilde yapmak.”
Gıda Gündemi Özel Haber   /   Özlem İnci SESÜREN

DİĞER HABERLER