GÜNDEM

Yayın Tarihi: 12.04.2020 Pazar 09:12:17

Takviye gıda aslının yerine geçmez

Takviye gıda aslının yerine geçmez

Yetersiz beslenme alışkanlığına sahip olan insanlar takviye edici gıdalara sıklıkla başvurmakta. Peki aslının yerine geçer mi? İşte bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal bu konuda bir açıklama yaparak yurttaşları uyardı.

Salgınla mücadelede yeterli ve dengeli beslenmek kritik öneme sahip. Şehirleşme, değişen yaşam koşulları ile birlikte değişen tüketim alışkanlıkları, beslenme düzenini de olumsuz yönde etkiliyor.

Dengeli ve sağlıklı beslen(e)meyenler sık sık takviye edici gıdalara başvurabiliyor. İşte bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal bu konuda bir açıklama yaparak yurttaşları uyardı. Kopal “Bireysel tercihlerin yanı sıra yazılı ve görsel basın, sosyal medya, aile ve sosyal çevreden gelen tavsiyeler, ilgi çekici vaatler sunan ürün reklamları da gıda takviyelerine olan yönelimi artırmakta” dedi.Takviye edici gıdaların “sağlıklı bir beslenmenin yerini tutması amaçlanmamıştır” dendiğini hatırlatan Kopal şunları söyledi:

“Bir gıda takviyesinin onaylı ve kayıtlı bir firma tarafından mı üretildiği veya ithal edilerek mi pazara sunulduğu kontrol edilmeli. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı site üzerinden ürün adı, üretici/ithalatçı işletme adı veya onay numarası ile söz konusu gıda takviyesi sorgulanarak “Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi” içerisinde yer alıp almadığı kontrol edilebilir.”

Sema Kopal, takviye edici ürünlerin seçimi kadar kullanımında miktar, yaş ve diğer sağlık sınırlamalarına da dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.
 

DİĞER HABERLER