GÜNDEM

Yayın Tarihi: 27.03.2020 Cuma 14:19:02

Üreticiye de tüketiciye de garanti

Üreticiye de tüketiciye de garanti

ASÜD Başkanı Harun Çallı, “Bu zorlu dönemde üretici örgütlerimizin elindeki fazla sütü almaya ve tüketicimize sağlıklı ürünler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin tüm kesimleri etkilediği bir ortamda süt sanayicilerinden süt üreticisine destek geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ve üretici örgütleriyle el ele vererek sanayiye giden süt akışının sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağladıklarını belirten  ASÜD Başkanı Harun Çallı, “Bu zorlu dönemde üretici örgütlerimizin elindeki fazla sütü almaya ve tüketicimize sağlıklı ürünler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Dünya genelinde hızla yayılan ve alınan tedbirler sayesinde Türkiye’de görülme sıklığı ortalamanın altında seyreden Covid-19 nedeniyle vatandaşların gıda talebinde artış görüldüğünü vurgulayan Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, şunları söyledi:

“Regülasyon alımlarına ihtiyaç yok”
“Süt ürünleri sanayicileri olarak talepleri karşılamak için AB normlarında çalışmayı sürdürüyoruz. Yoğurt, peynir, ayran gibi ambalajlı ve güvenilir süt ürünlerini piyasaya arz etmeye devam ediyoruz.

Bir yandan da Türk çiftçisinin emeği çiğ sütü dünyanın farklı bölgelerine ulaştırmak için çaba harcıyoruz. Çiftçimiz sütünün yerde kalacağı konusunda endişe etmesin, şu an için devletimizin çiğ süt piyasalarında regülasyon yaparak, süt tozu alımına gitmesini gerektirecek bir durum yoktur.”

“İhracat pazarlarımızı kaybetmeyelim”
Açıklanan destek kalemlerinin ülkemiz çiftçisine oldukça pozitif etkileri olacağını, etkisinin artarak devam etmesi için ise ihracat pazarlarımızda sanayicinin de desteklenmesinin şart olduğunu vurgulayan Çallı, aksi taktirde mevcut ihracat pazarlarından hızla geri çekilmek durumunda kalınacağını kaydetti.

ASÜD Başkanı Çallı, “Bu zorlu günlerin isimsiz kahramanları sağlık çalışanlarımıza minnettarlığımızı bir kez daha ifade etmek isterim. Devletimizin tüm organlarının olduğu gibi Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımızın da büyük emek harcadığını biliyoruz. Bu vesile ile halkımızın beslenmesi için kesintisiz çaba harcayan çiftçimiz başta olmak üzere süt değer zincirinin tüm halkalarında görev alan mesai arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim. Bizler, ülkemizin beslenmesi için çaba harcıyoruz. Tüketicimiz evde kalsın, sağlıkla kalsın” dedi. 

DİĞER HABERLER