GÜNDEM

Yayın Tarihi: 16.04.2020 Perşembe 16:07:44

Yiyecekleri pişirmek koronavirüsü öldürür mü?

Yiyecekleri pişirmek koronavirüsü öldürür mü?

Gıda paketleri yüzünden enfekte olan bir Kovid-19 vakası bilinmese de uzmanlar, yemek pişirirken hijyen kurallarına ekstra dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Gündelik yaşantıyı bütünüyle değiştiren koronavirüs salgını yemek alışkanlıklarını da etkiledi. Restoran yemeklerini engelleyen salgın, market alışverişlerini de değiştirdi. Peki koronavirüsten korunmak için evde yemek yapma biçimini de değiştirmek gerekiyor mu?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bakteri veya virüslerin yayılma riskini en aza indirmek için, yiyecek hazırlarken dört temel adımı izlemenizi öneriyor:

Temizlik: Tüm yüzeyleri sterilize edin ve pişirmeye başlamadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Ürünleri de iyice yıkamayı unutmayın.
Ayırma: Çiğ etleri diğer ürünlerden ayırın ve çiğ malzemeler için farklı yüzeyleri ve mutfak eşyalarını kullanarak kontaminasyonu önleyin.
Kaynatma: Gıda kaynaklı patojenleri öldürmek için yiyecekleri daima önerilen sıcaklığa kadar pişirin.
Soğutma: Yemekten sonra yiyeceklerin çok uzun süre masada kalmasına izin vermeyin. Artanları hemen soğutun.

Koronavirüs yemekler aracılığıyla bulaşabilir mi?
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), FDA ve diğer birçok gıda güvenliği uzmanlarına göre şu anda koronavirüse dair bilinenler, gıda tüketimi yoluyla bulaşmasının pek olası olmadığını gösteriyor. TODAY Food’a konuşan Rutgers Üniversitesi Gıda Bilimi Yüksek Lisans Programı direktörü Donald W. Schaffner, “Bilinen tüm vakalar, semptomatik bireylerle, yani öksüren veya hapşıran kişilerle veya pre-semptomatik bireylerle, yani daha sonra Kovid-19 geliştirecek kişilerle bağlantılıdır” dedi. Purdue Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü'nde yardımcı doçent ve gıda güvenliği uzmanı Yaohua Feng de virüsün belirli yüzeylerde uzun süre yaşayabilmesine rağmen, şu anda goda ambalajından virüs kapan doğrulanmış bir vaka olmadığını söyledi. Öte yandan Gıda Ambalajlama Forumu, ek bir güvenlik önlemi için gıda ambalajlarının ve kutularının sabun ve suyla temizlenmesini öneriyor. 

DİĞER HABERLER