GÜNDEM

Yayın Tarihi: 03.05.2018 Perşembe 11:40:00

Yumurtada tüketicinin aldatılmasına son!

Yumurtada tüketicinin aldatılmasına son!

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, yetiştirme metotlarına göre kod uygulaması ile yumurta satışına ilişkin bilgi verdi.

Yumurtanın yetiştirme metotlarına göre kodlanarak satışının başladığına dikkat çeken Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, “Uygulama sayesinde tüketicilerimiz ‘organik yumurta, köy yumurtası’ gibi söylemlerle aldatılamayacak.

Yetiştirme metodu ne olursa olsun, Bakanlıkça kayıtlı işletmelerde üretilen yumurtalar sağlıklıdır” dedi.

Günümüzde insanların yediklerinin kimin tarafından, nerede ve nasıl üretildiğini bilmek istediğini, bu nedenle ülkemiz de dahil birçok ülkede gıda mevzuatının sürekli yenilendiğini, kontrol ve denetimlerle üretim süreçlerinin yakından takip edildiğini vurgulayan Pala, şunları söyledi:

“Bütün bunlara rağmen birçok tüketici, ‘çiftlikten sofraya gıda güvenliği’  yaklaşımının aşındığı düşünmektedir.

Sektör, kayıt dışı üretim artışından kaygılı

Olaya güvenilir yumurta üretimi açısından yaklaştığımızda, öncelikle ele alınması gereken husus, kayıt dışı üretimdir. Son yıllarda ülkemizde yumurta sektöründe de kayıt dışı üretimin gözle görülür şekilde artması, biz üreticilerin kaygılarını artırmış, kanatlı sağlığının ve gıda güvenliğinin risk altında olduğunu düşündürtmektedir.

Hem üreticiler hem de tüketiciler açısından tehlikenin farkına varan Yum-Bir’in; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına müracaat ederek, yetiştirme metodunun yumurtanın üzerine yazılmasını talep ettiğini hatırlatan Derya Pala, “Bakanlıkça da olumlu karşılanan bu talebimiz doğrultusunda, 24 Kasım 2017 tarihinde Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliğinde yapılan değişiklik yürürlüğe girmiştir. Ancak uyum için üreticilere 16 Nisan 2018 tarihine kadar süre tanınmıştır.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER