TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 27.11.2014 Perşembe 13:38:00

“Açlık ve Yoksulluk“ Sınırımız

“Açlık ve Yoksulluk“ Sınırımız

Her ay, Türk-İş tarafında yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının Kasım ayı sonuçları açıklandı. Raporda, dört kişilik ailenin...

Her ay, Türk-İş tarafında yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının Kasım ayı sonuçları açıklandı.

Raporda, dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 224 lira 87 kuruş olarak belirlenirken, gıda harcaması ile giyim, konut ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplamının (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 989 lira 80 kuruş olarak belirlendiği açıklandı.

Dört kişilik ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması, bir önceki yılın aynı ayına göre 160 lira ve yaşam maliyeti de 519 lira arttı.

Süt, yoğurt, peynir grubunda genel olarak fiyatlarda bir değişiklik gözlenmediği ancak, değişik markalarda fiyat ayarlamalarının yapıldığı gözlendi.

Ekim ayunda artan et fiyatların ve gövde tavuk ile sakatat ürünleri fiyatlarının da aynı kaldığı belirtildi. Balık fiyatlarında ise sadece hamsi fiyatı biraz gerilediği görüldü.

Kırmızı ve yeşil mercimek fiyatında önümüzdeki aylarda artış olacağı öngörüldüğü raporda, borsa gibi fiyatı sürekli değişen yumurtada bu ay yükseliş vardı ve tanesi 41 kuruş oldu.

Geçtiğimiz ay mutfak harcamasını biraz rahatlatan yaş sebze-meyve ürünleri, havaların soğuması ile birlikte aile bütçesini zorlamaya başladı. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3,11 TL olarak hesaplanırken, bu ay sebze fiyatlarında artış ve meyve fiyatlarında gerileme görüldü.

Geçtiğimiz ay biraz gerileyerek 3,00 TL olan ortalama sebze fiyatı bu ay 3,50 TL olarak hesaplandı. Meyve fiyatındaki düşüş bu ay da devam etti ve bir önceki ay 2,90 TL, geçtiğimiz ay 2,55 TL olan meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 2,33 TL olarak hesaplanmıştır.

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta un ve bulgur fiyatında artış görülmüş, diğer ürünlerin fiyatı aynı kalmıştır.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden tereyağı fiyatı artmış, margarin fiyatı aynı kalmıştır. Zeytinyağı ve ayçiçekyağı fiyatı da değişmemiştir. Zeytin fiyatında artış siyah ve yeşil zeytin de olmuştur. Yağlı tohum ürünlerinden (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği vb) ceviz ve fındık fiyatı artmıştır. Şeker ve tuz fiyatı değişmemiştir. Aynı şekilde, reçel, bal ve pekmez fiyatı da aynı kalmıştır. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb) ürünleri fiyatı bu ay yine değişmemiştir. Salça fiyatı ise artmıştır. Çay bu ay yine zam görmüş ve fakat ıhlamur fiyatı aynı kalmış.

Hesaplamaların pazardaki mevsim ürünleri esas alındığı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarı temel alınarak buradan hareketle, ortalama fiyat üzerinden yapılması gereken harcama tutarına ulaşıldığı belirtilmekte.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER