TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 15.04.2013 Pazartesi 10:20:00

“Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesi“ Eylemi

“Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesi“ Eylemi

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'ne bağlı gıda mühendisleri, "Pul biberin içine kiremit tozu, sosisin içine sakatat, zeytine renk vermek için paslı çivi, baklavanın içine fıstık yerine bezelye konuluyor" iddiasıyla Taksim'de eylem yaptı.

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'ne bağlı gıda mühendisleri, "Pul biberin içine kiremit tozu, sosisin içine sakatat, zeytine renk vermek için paslı çivi, baklavanın içine fıstık yerine bezelye konuluyor" iddiasıyla Taksimde eylem yaptı. Gıda mühendisleri gıda işletmelerinin yetersiz denetlendiğini ve gıda maliyetlerinin sağlıksız uygulamalarla düşürülerek, tüketicinin yanıltıldığını söylediler.

YAPILAN DENETİMLER EKSİK VE YETERSİZ

Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde toplanan yaklaşık 100 gıda mühendisi "Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesi" yazılı pankart açarak, "Susma haykır, atanmak haktır", "At eti, domuz eti yemek istemiyoruz" sloganları eşliğinde Taksim Meydanı'na kadar yürüdü.

Meydanda grup adına açıklama yapan Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İsa Tahta, insanların güvenilir gıdaya ulaşmasının denetim yolundan geçtiğini vurgulayarak, gıda mühendislerinin kontrollerin yüzde 70'inden sorumlu olduğunu belirtti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde görev alan 4 bin 700 kişinin 900'ünün gıda mühendisi olduğunu ifade eden Tahta, "Gıda denetimlerinde görev alacak personel, sayıca ve mesleki temsiliyet anlamında yetersiz olduğu için planlı istihdam politikası oluşturulamamakta" dedi. Yapılan denetimlerin ise yetersiz ve eksik biçimde yapıldığına işaret eden Tahta, işletmelerin yarısının yılda bir kez bile denetlenmediğini öne sürdü.

MALİYETİ DÜŞÜRÜLÜP TÜKETİCİ YANILTILIYOR

Basın açıklamasının ardından GDO'lu olduğu ifade edilen ürünler kamuoyuna tanıtıldı. Gıda Mühendisi Nebiye Çolak, pul biberin maliyetinin yüksek olduğunu belirterek,"Maliyetini düşürmek için içine kiremit tozu gibi maddeler katılarak, tüketici yanıltılmakta. Pirince de 'GDO bulaşmış' denildi ama bunun analizlerinin de ciddi bir biçimde yapılması gerekiyor" diye konuştu. Sosisleri de gösteren Çolak, "Bu sosis yüzde yüz dana eti olarak gösteriliyor ama içerisine sakatatlar katılarak maliyetini düşürüp tüketiciyi kandırıyorlar. Zeytinlerin ise paslı çivilerle renkleri koyulaştırılıyor. Baklavanın içerisinde de normalde fıstık olması gerekirken bezelyeleri eleyip incelterek baklavanın içine koyup maliyeti düşürmeye çalışıyorlar" dedi.

Eylemde bir gıda mühendisinin koluna da sembolik olarak kan yerine vişne suyu takıldı.

DİĞER HABERLER