TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 05.03.2015 Perşembe 11:46:00

1 Ton Kaçak Midye Yakalandı!

1 Ton Kaçak Midye Yakalandı!

Kaçakçılar bu sefer de kum midyesine göz dikti. Kum midyesi, Türkiye’de rağbet görmese de Yunanistan, İtalya gibi ülkelerin mutfağında ağırlıklı olarak kullanılıyor. Türkiye'de yakalanan midyeler..

Kum midyelerini yakalamak için Karadeniz, Ege ve Marmara’da tarak ve hidrolik pompa sistemi kullanılıyor. Yakalanan midyeler Edirne’nin Enez ilçesinden Yunanistan’a pazarlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan kaçakçıların ellerindeki midyelerden canlı olanları denize bırakılırken ölü olanları imha ediliyor. Yakalanan kaçakçılar hakkında da Su Ürünleri Kanunu’na muhalefet suçundan kişi başına 1055 lira ceza uygulanıyor.

Serbest Kalınca Kaçakçılığa Devam Ediyorlar

Edirne Jandarma Komutanlığı ekipleri, 6 ayda düzenledikleri 12 operasyonda, 11 ton 995 kilogram kaçak midye ele geçirdi. Kaçak avcılara yönelik operasyonlar incelendiğinde, yakalanan pek çok kişinin cezayı ödedikten sonra aynı suçtan birkaç kez daha yakalandığı görülüyor. Midyenin tonunun Yunanistan'da 12 bin liraya satıldığını belirten yetkililer, yüksek kazanç hedefleyen kaçakçıların illegal kazançlarının 12'de birini ödemeyi göze alarak kaçakçılığa devam ettiklerini kaydetti.

Türkiye’den Avrupa Ülkelerine Midye İthalatı Yapılması Yasak

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Dalgıç yaptığı açıklamada kaçakçıların Avrupa’ya midye kaçakçılığını Yunanistan üzerinden yaptıklarını belirtti. Avrupa ülkelerinin Türkiye'den yalnızca işlenmiş midye aldığını vurgulayan Dalgıç, "AB kuralları gereğince akredite laboratuvarlarımız olmadığı için midyenin ağır metal ve mikrobiyolojik durumu tespit edilemiyor. Bu nedenle Avrupa ülkelerinin Türkiye'den canlı midye ithalatı yasak. Bu iş illegal yollarla genellikle Türkiye'nin Yunan sınırına yakın bölgelerinden yapılıyor" diye konuştu.

1 Ton Kaçak Midye Ele Geçirildi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde durdurulan araçta 1 ton kaçak midye bulundu. Bulunan midyelerin İzmir ve Çanakkale’den toplanarak Yunanistan’a satılmak üzere götürmeye çalıştıkları bilgisi geldi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

DİĞER HABERLER