TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 10.12.2014 Çarşamba 14:05:00

16 Yıllık Çalışmanın Meyvesi!

16 Yıllık Çalışmanın Meyvesi!

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde 16 yıl önce başlatılan 'Yerli hibrit beyaz baş lahana tohum üretimi' projesinde elde edilen lahana çeşitleri firmaların beğenisine sunuldu.

16 yıl önce çalışmalarına başlanıldığı açıklanan 'Yerli hibrit beyaz baş lahana tohum üretimi' projesinin amacının kışlık sebze üretiminde, Türkiye’nin dışa bağımlılığını en aza indireceğini belirten Bülent Sayal, Avrupa’da bu tür çalışmaların yıllar öncesinde başladığını ancak ülkemizde ise 1980’lerin başlarına dayandığını anlattı.

Tüm amaçlarının yerli sebze üretim oranımızı çok yukarılara çıkartmak olduğunu vurgulayan Sayal, ilk adımı 2004 yılında attıklarını ve yazlık sebze üretiminde yüzde 50 oranına ulaştıklarını öne sürdü. Kışlık sebze çeşitlerinde ise geri durumda olunduğunun da altını çizen Sayal, yazlık sebzelerde elde edilen başarıyı kışlık sebzelerde de elde etmeyi umut ettiklerini ekledi.

Lahana yetiştiriciliğinde son yıllarda hibrit çeşitlerin kullanılmaya başladığına dikkati çeken proje yürütücüsü Dr. Onur Karaağaç, üretimde kullanılan hibrit lahana çeşitlerinin tohumlarının tamamının yurt dışından ithal edildiğinin altını çizerek, ülkemizde lahanada yerli hibrit çeşit ıslahı yapan özel sektörün bulunmadığından yola çıktıklarını ve bakanlıkla birlikte devlet planlama teşkilatı destekleri ile 16 yıldır projeyi sürdürdüklerini ifade etti.

Karaağaç, yaptıkları çalışmanın meyvesini bugün aldıklarını konuşmasına ekledi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER