TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 13.08.2014 Çarşamba 11:53:00

20 Yıl Öncesi Ve Sonrası..

20 Yıl Öncesi Ve Sonrası..

Uzun Ve Son Derece Maliyetli Bir Çalışma Olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yok olma tehlikesinden kurtarılan Homa Dalyanı’nda şimdi de kanalları derinleştirerek balık üretimini artıracak çalışmalara başladı. Açılacak yeni kanallarla dalyana taze su girişi sağlanacak, balık varlığı zenginleşecek ve kuluçkaya yatan kuş türlerinin üreyebileceği ortamlar oluşturulacak. Sığlaşma sebebiyle balık üretiminin yok olduğu bölgede Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile protokol imzalayan İZSU Genel Müdürlüğü, “Homa Dalyanı Rehabilitasyon Projesi” kapsamında derinleştirme kanalları açmaya başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi’nin bu son dalyanının şehir ve İzmir Kuş Cenneti için çok önemli olduğunu söyledi. Homa’yı balıkların yeniden üreme alanı bulabileceği ve popülasyonunun artacağı bir konuma getirebilmeyi hedeflediklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Homa Dalyanı sığlaşmıştı ve balıkların yaşama şansı çok azalmıştı, hattâ kalmamıştı. Bu durumu Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesiyle beraber değerlendirerek dalyanı yeniden canlandırmak için bir çalışma yapmaya karar verdik. TCDD ile birlikte yürüttüğümüz ‘İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi’nin ÇED sürecini beklerken elimizdeki ekipmanları, Homa Dalyanı’nın derinleştirilmesi ve tekrar rehabilite edilmesi çalışmalarında kullanmak istedik. Derinleştirme çalışmaları ile su sirkülasyonunu arttırmayı ve balıkların beslenmesi için su girişini dengelemeyi planlıyoruz. Uzun ve son derece maliyetli bir çalışma olacak. Burada balıklar büyüdüğünde çocuklarımıza balık tutmayı öğretmek, dünyanın sayılı kuş cennetlerinden birisi olan İzmir Kuş Cenneti’nin Homa Dalyanı etkinlikleri ve Doğal Yaşam Parkı ile birlikte bilinirliğini ve ziyaretçi sayısını artırmayı istiyoruz.”

Bir zamanlar Ege Denizi kıyı şeridinde bulunan dokuz, İzmir Körfezi’ndeki Çakalburnu, Çalıbaşı, Kırdeniz ve Ragıppaşa ile birlikte beş dalyandan biri olan Homa, İzmir’de günümüze kadar gelen tek dalyan. İzmir Kuş Cenneti'nin de içinde olduğu, Türkiye’deki 13 Ramsar alanından biri olan Gediz Deltası’nda yer alıyor. Çok sayıda su kuşunun beslenme ve üreme alanı olduğu gibi İzmir Körfezi'ndeki balık üretimi için de büyük önem taşıyor. 20 yıl öncesine kadar 24 balık türünü barındıran dalyan, bugün ayakta kalma mücadelesi veriyor. Homa Dalyanı'nın yok olması, nesilleri tehlike altında olan ve Türkiye’de sadece dört yerde kuluçkaya yatabilen tepeli pelikanların, İzmir Kuş Cenneti’nde artık kuluçkaya yatamayacakları anlamına da geliyor.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER