TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 25.12.2014 Perşembe 16:18:00

Açlık Sınırımız!

Açlık Sınırımız!

Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay Türk-İş tarafından yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının Aralık ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 232, yoksulluk sınırı da 4 bin 14 lira olarak hesaplandı. Tek kişinin yaşam maliyeti de Aralık ayı itibarı ile bin 457 lira 81 kuruş olarak hesaplandı. Araştırmaya göre, bir işçinin sadece kendisi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bir önceki yıla göre 44 lira arttı.

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin ''gıda için'' yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,61 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 13,94 olarak gerçekleşti. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 13,94, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,08 olarak hesaplandı.

Sütte çoğu markada zam yapıldığı ancak zamdan önceki fiyatın indirim olarak etikete yansıtıldığını belirten araştırmada, yoğurt ve peynir grubunda da fiyat hareketliliğinin söz konusu olması dikkati çekti. Araştırma şu açıklamayla ifade edildi:

"Önümüzdeki ay bu ürün grubunda 'ötelenmiş' fiyat artışları bekleniyor. Et ile sakatat fiyatı aynı kalırken, tavuk az da olsa ucuzladı. Balık fiyatı ortalamada artış gösterdi. Yaş sebze ve meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3 lira 20 kuruş olarak hesaplandı. Bu ay sebze grubunda düşük de olsa fiyat gerilemesi görüldü. Bu gerilemede karnabahar, kereviz, limon, pırasa gibi ürünlerin etkisi oldu. Ancak salatalık, domates, yeşilbiber, patlıcan, kabak gibi ürünlerdeki fiyat artışı dikkati çekti. Tereyağı fiyatı aynı kaldı, margarin fiyatı arttı. Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatında bu ay artış tespit edildi. Siyah zeytin fiyatı değişmezken, yeşil zeytin fiyatı düştü."

Etiketler ,

DİĞER HABERLER