TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 17.05.2013 Cuma 16:10:00

Akıllı Telefonlarla Farkındalık Yaratma Projesi

Akıllı Telefonlarla Farkındalık Yaratma Projesi

Antalya'dan iki lise öğrencisi, gıda güvenliğine ilişkin hazırladıkları Gıda Güvenliği Sistemi (GGS) ile 4'üncü Gıda Güvenliği Kongresi kapsamındaki proje yarışmasında Türkiye birincisi oldu. GGS ile tüketici, akıllı telefonu aracılığıyla ürüne ait tüm bilgilere ulaşabilecek.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gıda Teknolojileri Bölümü 12'nci sınıf öğrencilerinden Birol Şahiner ve Ayşenur Fırat'ın gıda güvenliğine ilişkin hazırladığı GGS projesi, 4'üncü Gıda Güvenliği Kongresi kapsamında düzenlenen gıda güvenliğiyle ilgili farkındalık yaratma proje yarışmasında Türkiye birincisi seçildi. Alan şefi Emin Erzurumoğlu danışmanlığında hazırlanan proje ile gıda ürünlerine ait bilgiler, Bakanlık tarafından verilecek ürün kodları aracılığıyla alışveriş esnasında akıllı telefonlardan görülebilecek.

Projeye ilişkin bilgi veren iki öğrenci, gıda üretimi yapan üretici firmaların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na GGS'ye üyelik başvurusu yaparak sisteme dahil olacağını, her üreticiye o markanın her ürününe erişebileceği tek bir şifre tahsis edildiğini söyledi. Bu bilgilerin internet üzerinden de ulaşılabilir olduğunu belirten öğrenciler, şöyle dedi;

“Tüketici alışveriş yapacağı markette, daha ürün raftayken, akıllı telefonlarındaki yazılımı çalıştırarak ya da marketlerin çeşitli bölgelerine entegre edilmiş bilgisayar veya tablet sistemlerinden yararlanarak sisteme giriş yapacak. Tüketici ürün üzerindeki kod numarasını sistemde taratır ve ürünle ilgili tüm bilgilere ulaşma imkanına sahip olur. Böylece tüketici güvenilir gıdaya daha hızlı bir şekilde ulaşmış olur."

TÜKETİCİ NELERİ GÖREBİLECEK?

Tüketicinin ulaşabileceği bilgiler ise şöyle:

"Ürünün son kullanım tarihi. Hangi hammaddelerden, hangi koşullarda üretildiği. Ürünlerde kullanılan katkı maddelerinin adı ve bu katkı maddeleri hakkında kısa ve anlaşılır açıklamalar. Ürünün içerdiği alerjen maddeler. Ürünün besleyici değeri. Ürünün depolanış koşulları. Ürünün sahip olduğu gıda güvence sistemleri (ISO 22000:2005, HACCP) ve bu sistemler hakkında kısa ve anlaşılır açıklamalar. Ürünün muhafaza koşulları."

Bu şekilde üreticinin ambalaj aşamasına kadar sorumlu olduğu kısma belirli bir denetim mekanizması getirilmiş olacağını aktaran Birol Şahiner ve Ayşenur Fırat, "Yani ürünün tarladan ambalaj aşamasına kadar olan süreçte gerçekleşen tüm bilgilerini içeren bir kontrol mekanizması işlevsel hale getirilmiş olur. Bu mekanizmayı da ürüne ait tanımlanan kod numarası başlatacaktır" dedi.

AKILLI TELEFON KULLANIMI

Akıllı telefon kullanımının Avrupa ve ABD'de yüzde 50'lere, Türkiye'de ise yüzde 30'lara yükseldiğine dikkat çeken proje sahibi öğrenciler, her 3 kişiden birinin akıllı telefon kullandığı günümüzde oranın hızla arttığını, gıda güvenliği açısından GGS uygulanması halinde tüketicinin gıda ürünlerine ilişkin her türlü bilgiye kolayca ulaşabileceğini dile getirdi.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER