TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 24.04.2015 Cuma 22:55:00

Araştırma Sonuçları Açıklandı

Araştırma Sonuçları Açıklandı

Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, “Bursa’da Gıda Güvenliği ve Gıda Denetimleri” araştırmasının çarpıcı sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen Bursa 5. Kent Sempozyumu’nda “Bursa’da Tarım ve Gıda Güvenliği” konulu oturumda araştırma raporunun sonuçlarını açıklayan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş, 2 bin 20 tüketiciyle gerçekleştirdikleri araştırmada çarpıcı sonuçlar elde ettiklerini açıkladı. Durmuş, “’Bursa’da tüketicinin gıda güvenliği konusunda eğilimini ölçmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ilimizin farklı bölgelerinde anket çalışmasını gerçekleştirdik. Her eğitim düzeyindeki vatandaşlara gıda güvenliğini sorduk. Anketler neticesinde görünen şu ki gıda denetimleri konusunda bir takım eksikliklerin olduğu, tüketicilerin güvenli ve sağlıklı gıda tüketmediklerine dair veriler oluştu. Vatandaşların yüzde 60'ının tükettiği gıdaların sağlıklı ve güvenli olmadığını düşündüklerini tespit ettik" dedi.

“GIDA İŞLETMELERİNDE MÜHENDİS VE HEKİM OLMALI”

Araştırmaya katılanların yüzde 70.25’i Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetimleri yeterli görmediğini beyan etti. Yine ankete katılanların yüzde 70.40’ı da yasal şartlara göre üretim yapmayan kuruluşlara uygulanan cezai yaptırımın caydırıcı olmadığını düşünüyor. Bir başka soruda ise ankete katılanların yüzde 53.96’sı tükettiğimiz gıdaların sağlıklı ve güvenilir olduğunu düşünmüyor. Ankette yer alan bir başka soru ise vatandaşların organik ürün adı altında satılan ürünlere bakış açısını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, “Organik Ürün adı altında satılan ürünlerin gerçekten organik ürün olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 64.70’i “hayır” yanıtını veriyor. Ankette katılanların yüzde 94,95’lik önemli bir bölümü gıda üreten her işletmede mühendis ve hekim gibi sorumlu yönetici çalıştırılmasını istiyor.

RAPORDA OLUMLU GELİŞMELER VAR

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’na bağlı bir grup mühendisin kentin çeşitli noktalarında yaptığı araştırma sonuçlarına göre vatandaşlar gıda ürünü alırken önceki yıllara oranla daha fazla bilinçli oldukları gözlemleniyor. Araştırmaya katılan Bursalıların yüzde 65.94’ü gıda ürünü alırken ambalajlı olmasına dikkat ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 32.87’si aldıkları gıda ürünlerin marka ve güvenine önem verdiklerini dikkat çekerken, yüzde 58.76’sının gıda ürünü alırken marka, güven, fiyat ve ambalajına dikkat ettiği gözlemlendi. Araştırmaya katılanların yüzde 89.85’i yani 1815 kişisi gıda ürünü alırken veya tüketirken son kullanma tarihi, ürün içeriği gibi etiket bilgilerini kontrol ettiklerini beyan etti.

GIDA GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ RAPORUNUN DETAYLARI

-    2 bin 20 kişi katıldı
-    Araştırmanın yüzde 45,35’i Nilüfer, yüzde 12,28’si Yıldırım, yüzde 27,52’si Osmangazi ve yüzde 14,85’i diğer ilçelerde yapıldı
-    Yüzde 53,12’si kadın, yüzde 46,88’sı erkek
-    Yüzde 40,01’i üniversite, yüzde 33,81’i lise mezunu, yüzde 22,08’i ilkokul mezunu
Etiketler ,

DİĞER HABERLER