TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 12.05.2020 Salı 00:12:49

Bakan Ersoy: "Her şey dahil sisteme devam"

Bakan Ersoy:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy "Korona virüs salgını nedeniyle oteller için hazırlanan sertifikayı alan turizm tesisi uluslararası kuruluşlar tarafından olmazsa olmaz diye nitelendirilen önlemlerin tamamı burada uygulanıyor ve denetliyor anlamına gelecek." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, koronavirüs salgını nedeniye. her şey dahil sisteminin kaldırılacağı iddialarının doğru olmadığını belirterek “Her şey dahil' sistemi devam edecek. Ancak yemekler şeffaf bir perdenin arkasına konulacak. Misafirlere istediği yemeği otel görevlisi verecek. Artık misafirler masalara konan yiyecekleri kendileri almayacak, korunaklı bir şeffaf perdenin arkasındaki görevliye gösterecek ve otelde, otel restoranında ve plajda sosyal mesafe uygulanacak. Masaların arası 1.5 metre, aynı masadaki sandalyelerin arası 60 cm, plajlarda şezlongların arası 1.5 metre olacak.” dedi.
 
Bakan Ersoy, CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında yaptığı açıklamada otellere verilecek sertifika ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Otel ve restoranlardan özel sertifika almaları istenmeyecek ama açıklanan genelgelere uygun davranmaları zorunlu olacak. Dört ayrı komisyon yaptık, 132 maddelik bir kriter belirledik konaklama ve restoranlar için. Şu an itibari ile de tga.gov.tr’de yayınlandı kriterler orada madde madde var. Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafe denetim firmaları her ay düzenli denetliyor olacaklar, sertifika belgesinde bir karekod olacak o karekodu okuttuğunuz zaman o işletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz. Bu sertifikayı alan turizm tesisi uluslararası kuruluşlar tarafından olmazsa olmaz diye nitelendirilen önlemlerin tamamı burada uygulanıyor ve denetliyor anlamına gelecek bu sertifikalar. Salı günü bunun genelgesini yayınlıyoruz.” 
 
Bakan Ersoy konuşmasında daha sonra şunları söyledi: ''Hamamlar ve Spa’lar Açıkladığımız 132 maddelik kriterlerde durumu belli oradan bakabilirler. Paket turlar Charter olmuş tarifeli olmuş durumun içeriğini değiştirmiyor, havacılık söz konusu olduğu zaman da uluslararası otoritelerin alacağı kurallar çalışmaya başlayacak. Hava trafiği dünya ekonomisi için önemli, bunu başlatamazsanız sistem çöker. Sertifikasyon içerisinde bu ağırlıklı turizm havalimanı olarak kullanacağımız yerlerde Sağlık Bakanlığımız test merkezleri oluşturuyor, yerli yabancı fark etmez buraya gelenlerin testini yapacağız. ''

 

DİĞER HABERLER