TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 20.02.2015 Cuma 19:42:00

Bakanlık Yine Sahtekarları İfşa Etti

Bakanlık Yine Sahtekarları İfşa Etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi bulunduğunu kamuoyuna duyurdu. Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığı tespit  edilen firmaları kamuoyu ile paylaştı. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Bakanlığın internet sitesinde  açıklandı.
 
Açıklamaya göre, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi'nin kurulması, riske  dayalı denetim sistemine geçilmesi gibi çalışmalar sonucunda 2015 yılı ocak ayı  sonu itibarıyla yaklaşık 45 bin denetim gerçekleştirildi. Denetimler sonucu 79  parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise içerisinde bulunmaması  gereken ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi.
 
Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304  lira idari para cezası uygulanarak, bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya  geçirilmesine karar verildi.
 
 İçeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünlerin de piyasadan  toplatılması kararlaştırıldı.
 
Söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında  cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tulum peyniri,  kaymak, tereyağ, yoğurt, kuşbaşılı pide harcı, köfte, sucuk, bal, çikolata,  enerji içeceği ve zeytinyağının aralarında bulunduğu ürünlerin üretiminde taklit  ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini açıkladı.

Listeye ulaşmak için TIKLAYINIZ

DİĞER HABERLER