TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 26.08.2016 Cuma 06:45:49

Bakanlıktan anlamlı proje!

Bakanlıktan anlamlı proje!

Samsun’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki çocuklar tarım yapmayı öğrenerek doğayla tanıştı.

Samsun'da “Z Kuşağı Tarımla Buluşuyor” projesi kapsamında Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki korunmaya muhtaç çocuklar doğa ve tarım ile buluştu.

20 öğrenci katıldı

Samsun'da TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenen 'Z Kuşağı Tarımla Buluşuyor' projesi kapsamında Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki korunmaya muhtaç çocuklar Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'ne (KTAE) gelerek tarım yaptı. 7 gün konaklamalı olarak planlanan ve ortaöğretim 5'inci sınıfı bitirmiş 20 öğrencinin katıldığı projenin açılışı KTAE arazisi içerisinde gerçekleştirilen etkinliklerle yapıldı. Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, KTAE Müdürü Kibar Ak ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Musa Öncül de etkinliğe katıldı.

[ucluhaber]

Dönem süresince arazi çalışmaları, laboratuvar çalışmaları, sanatsal içerikli etkinlikler, drama içerikli oyunlar, spor etkinlikleri, Kızılırmak Deltasına gezi ve şehir turu düzenleneceğini belirten KTAE Müdürü Kibar Ak, "Etkinlik dönemi süresince alınan tüm geri bildirimler, ön test ve son testler ve tutum ölçekleri ile ölçme ve değerlendirme yapılacaktır. Elde edilen sonuçlar bilim dünyası ile paylaşılacak" dedi.

Projenin amacının, çocukların doğal dünyayı anlamaları için uygun ortamlar oluşturmak, bunun heyecanını yaşamalarını sağlamak, çevreye karşı duyarlı, çevreyi ve doğayı koruyan bireyler yetişmesine imkan sağlamak olduğunu belirten Ak, "Ayrıca tarım bilimi okuryazarlığını geliştirerek doğa, bilim ve tarım arasındaki ilişkileri kavratmaktır. Ayrıca bilimsel problem çözebilen ve bilimsel düşünme becerilerine sahip, bilimsel bilgileri günlük hayata dahil edebilen bireyler haline gelmelerine yardımcı olmak" diye konuştu.

Çocuklar aktif yer alacak

Projenin çocuklar için önemine değinen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı,

"Müdürlüğümüz bünyesinde kalan korumaya muhtaç çocuklarımızın böyle güzel bir proje içerisinde yer alması çocuklarımız adına bizleri çok mutlu etti. Bu proje, çocuklarımızın aktif olarak yer alacağı ve ekip çalışma ruhunu kazanacakları bir etkinlik dönemi olacak.

Çocuklarımızın tarımı inceleme ve anlayabilme yeteneklerini geliştirerek doğal ortamda gözlemler yaparak, temas ederek ve hissederek öğrenmelerini sağlayacak" şeklinde konuştu.
 

DİĞER HABERLER