TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.01.2019 Salı 11:35:58

Bakanlıktan hileli kıyma açıklaması

Bakanlıktan hileli kıyma açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, suda yıkanınca beyazlayan kıyma videoları üzerine inceleme yapıldığını, ürünlerde gıda boyasına rastlanmadığını açıkladı.

Son günlerde sosyal medyada paylaşılan videolarda bazı marketlerden alınan kıymaların suda yıkanınca beyaz renge büründüğü görünmüştü. Bu videolar ‘ucuz et’ diyerek satılan kıymaların aslında etten yapılmadığı iddialarını da beraberinde getirmişti.

Yazılı açıklama yayınlayan bakanlık, videolar üzerine Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerinin hareket geçtiği ve videoda yer alan markadan numunelerin incelendiğini duyurdu.

Açıklamada şöyle dendi: “Rutin olarak yapılmakta olan gıda kontrol ve denetim çalışmalarına ek olarak toplanan numuneler, Bakanlığımız laboratuvarlarında analiz için işleme alınmıştır. İlk analiz sonucuna göre, ‘kıymada boya kullanıldığı’ bulgusuna rastlanılmamıştır. Ayrıca dokuz ilde kıyma ve kuşbaşı üretimi yapan 10 et parçalama tesisinden ve Türkiye genelinde 33 ildeki satış noktalarından numune alınmış olup analiz için laboratuvarlara gönderilmiştir. Çıkacak olan detaylı laboratuvar analiz sonuçları da kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.”


 

DİĞER HABERLER