TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 01.01.2012 Pazar 17:26:00

Bandırma'dan kelle peyniri atağı

Bandırma'dan kelle peyniri atağı

Bandırma Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, ''2012 hedeflerimizden biri; başta Bandırma'nın markalaşmış kelle peyniri olmak üzere kendimize özgü, orijinal, küçük çaplı butik üretimlerimizin, başka bölgelerde isimlerinin kullanılmasının önüne geçmek için coğrafi işaret'i korumak olacaktır'' dedi.

Kocaman, Bandırma Ticaret Odası Meclisi'nin yıl sonu yemeğinde yaptığı konuşmada, Bandırma'da ciddi anlamda enerji yatırımlarına 2010'da başlandığını, bu yatırımların bundan sonra da süreceğini belirtti. Oda olarak, 2012'de bu yatırımlara yön vermek istediklerini ifade eden Kocaman, yeni yıla yönelik diğer hedeflerini ise şöyle sıraladı:

''Odamızın, yüzde 55 ile en büyük ortağı konumunda bulunduğu Bandırma Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) tümüyle satılan bin 500 dönümlük birinci etabının ardından, rezerv olarak elimizde bulunan bin 500 dönümlük ikinci alanı hizmete almayı sağlayacağız. Bakanlık, bir ilin sınırları içindeki OSB'lerin doluluk oranı, yüzde 70'in altında bulunduğu takdirde, yeni OSB'lere izin vermiyor. Balıkesir ilinin doluluk oranı da yüzde 70'in altında bulunuyor. Oysa Bandırma OSB tamamen dolu. Bu handikabı gidererek, bin 500 dönümlük rezerv OSB'yi devreye almak için Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan başta olmak üzere girişimlerimiz sürüyor. 2012 hedeflerimizden biri; başta Bandırma'nın markalaşmış 'kelle peyniri' olmak üzere kendimize özgü, orijinal, küçük çaplı butik üretimlerimizin, başka bölgelerde isimlerinin kullanılmasının önüne geçmek için 'coğrafi işaret'i korumak olacaktır.''

Kocaman, Bandırma'ya bağlı Edincik beldesi için Avrupa Birliği (AB) Kalkınma Projesi fonlarından yararlanarak bir proje geliştireceklerine de değinerek, ''Bu proje kapsamında, Edincik'te tarım, bağcılık ve ipek böcekçiliğini, eskiden olduğu gibi geliştirmek, bu beldemizin tarihi evlerini restore ettirerek Edincik'i, Safranbolu, Cumalıkızık gibi kültür turizmi merkezi yapmak istiyoruz'' dedi.

Toplantıya, BTO Meclis Başkanı Muharrem İyianlar da katıldı.Ekleyen;

E. Füsun Duman
Gıda Teknikeri

DİĞER HABERLER