TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.06.2020 Pazartesi 10:36:01

Bu defa sofra kurulamadı

Bu defa sofra kurulamadı

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nca düzenlenen 7 Haziran Dünya Kahvaltı Günü etkinlikleri kapsamında sofra kurulamadı ama Van Kahvaltısı sosyal medya paylaşımlarıyla dünyaya tanıtıldı.

AB Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle Van Ticaret ve Sanayi Odası’nca düzenlenen 7 Haziran Dünya Kahvaltı Günü etkinlikleri kapsamında planlanan sofra, koronavirüs nedeniyle kurulamadı. Van Kahvaltısı sosyal medya paylaşımlarıyla dünyaya tanıtıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan “otlu peynir”, yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen “karakovan balı”, un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan “murtuğa” ve bölgeye özgü tereyağında kavrulan ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan “kavut” gibi 20 çeşit ürünün yer aldığı Van kahvaltısı, Dünya Kahvaltı Günü’de tüm dünyaya tanıtıldı.
2014 yılında 51 bin 793 kişinin katılımıyla “Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” rekorunun kırılmasına öncülük eden Van TSO, Van kahvaltısını dünyaya tanıtmak amacıyla başlattığı çalışma sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Etkinliği dünyaya duyurmayı başardıklarını belirten Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “Bu yıl etkinliğimizi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiş olan insanlarımız ve sağlık çalışanlarımıza atfediyoruz. Bizim için Van çok önemli kültürel değerlere sahip bir şehir. Bu kültürel değerleri ön plana çıkarmak, dünyayla paylaşmak gayesiyle Dünya Kahvaltı Günü etkinliğini gerçekleştiriyoruz” dedi.

Van’ın kahvaltısıyla ünlü bir şehir olduğunun altını çizerek, Van kahvaltısının ‘Dünyanın En Keyifli Günü’ temasıyla sosyal medyada paylaşıldığını dile getiren Takva, “Van şehri olarak bir çıkış yakalamamız gerekiyordu. Açık kapımız sosyal medya kapısıydı ve buradan yürüyerek yerel ürünlerimizi küresel manada insanlarla paylaşmanın önemli bir farkındalık olacağını düşündük. Arkadaşlarımızla 20 gündür üzerinde emek verdiğimiz bu projeyle nihayetinde bütün dünya halklarına, bütün dünya insanlarına ‘Dünyanın En Keyifli Günü’ temasıyla paylaşılmış oldu” ifadelerini kullandı.

Van TSO gün bitiminde de, 7 Haziran’ın “Dünya Kahvaltı Günü” ilan edilmesine yönelik başlattığı çalışmalara destek verenler için bir teşekkür mesajı yayımladı. Açıklamada, şöyle denildi: “İlk olarak 2014 yılında Guinness Rekorlar Kitabına ‘Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası’ ile adını yazdıran Van kahvaltısı, dünyanın her noktasında daha tanınır hale gelmiştir. Yine odamız tarafından Van Kahvaltısının Garanti Markası tescili yapılmış, kahvaltıda yer alan yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescili gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı içerisinde 2020 yılı Haziran ayının ilk pazar günü (7 Haziran) Dünya Kahvaltı Günü ilan edilmesiyle ilgili başta BM olmak üzere TBMM, yabancı ülkelerin büyükelçilikleri ile kurum ve kuruluşlara resmi yazılar gönderilmiş ve destekleri talep edilmiştir. Ve tarih 7 Haziran 2020’yi gösterdiğinde iş ortağımız ve en büyük destekçimiz AB Delegasyonu ile ülkemiz ve dünyanın her noktasından desteklerle Dünya Kahvaltı Günü kutlandı.

Türkiye’nin en uzun caddesi olan İskele Caddesi üzerinde kurulacak olan kahvaltı sofrası ile kutlanması planlanan, ancak koronavirüs nedeniyle sosyal medya aracılığıyla insanların bireysel paylaşımı ile kutlanan Dünya Kahvaltı Günü büyük bir ilgi gördü.

Bu süreçte desteklerini bizden esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na özellikle teşekkürlerimizi arz ettiğimizi belirtmek isteriz. Ümidimiz ve temennimiz 2021 yılında insanların bir araya gelerek festival havasında Dünya Kahvaltı Günü’nü kutlamasıdır. Tüm dünya halklarını; tarih şehri, suyun ve güneşin başkenti olan Van’ın vazgeçilmezi Van kahvaltısını tatmak üzere davet ediyor, bir kez daha Dünya Kahvaltı Günü’nü kutluyoruz.” 

DİĞER HABERLER