TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 13.08.2016 Cumartesi 06:25:43

Bu kez işçiler kazandı! Yüzlerce işçinin başlattığı grev...

Bu kez işçiler kazandı! Yüzlerce işçinin başlattığı grev...

Manisa’da 200 işçi tarafından başlatılan grev, işçilerin sosyal haklarının ve maaşlarının iyileştirilmesiyle son buldu.

Manisa Alaşehir’de Tariş Entegre Üzüm İşletmesi’nde toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık sağlanamaması nedeniyle 200 işçinin başlattığı grev, Kaymakam Osman Bilgin’in araya girmesiyle sona erdi. Kaymakam Bilgin’in biraya getirdiği işveren ile Öz Gıda İş Sendikası, işçilerin ücretlerine yüzde 18, sosyal haklarına da yüzde 10 zam yapılması konusunda anlaşıp, sözleşme imzaladı.

8 ağustosta başlayan grev 4. gününde son buldu

Alaşehir Tariş Entegre Üzüm işletmesinde çalışan Öz Gıda – İş Sendikasına üye 200 işçi geçen 08 Ağustos sabahı greve gitti. Baklacı Mahallesi’ndeki tesis önünde toplanan işçiler, yapılması düşünülen aylık 40 liralık zammı az bulup, davul zurna eşliğinde, hak mücadalesi başlattı.

İşçilerin bir kısmının mevsimlik işçi statüsünde olduğu için yaklaşık 200 üyenin katıldığı grevin dördüncü gününde Alaşehir Kaymakamı Osman Bilgin, araya girerek işveren ile greve giden işçilerin bağlı bulunduğu Öz Gıda -İş Sendikası’ının tekrar masaya oturmasını sağladı.

Görüşme 6.5 saat sürdü

Taraflar arasındaki 6.5 saat süren görüşmede, işçi sendikası yüzde 21 olan zam talebini yüzde 18’e indirirken, işveren ise daha önce yüzde 2 olarak önerdiği zam oranı yüzde 18’e çıkardı. İşçilerin sosyal haklarına yüzde 10 oranında zam yapılması konusunda da anlaşmaya varıldı. Eşit çalışma hakkının da önümüzdeki günlerde temsilciler arasında oluşturulacak komisyonla belirlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Tarafların anlaşması üzerine dört gündür devam eden grev sonlandırılırken, çalışanlar bugün iş başı yaptı. Yapılan zamla işçilerin 1740 lira olan maaşlarının 1900 liraya yükseldi.

Taraflar birbirine zarar vermeden çözüm üretti

Grevin sona ermesinin ardından bir açıklama yapan Kaymakam Osman Bilgin, “İşveren de, işçi de kendi pencerelerinden haklılar. Ancak işçilerin çalışmaya, işverenin de üretip, ticaret yapmaya ihtiyacı var. Ülkemizin olağanüstü bir durum yaşadığı bir dönemde her iki taraf içinde yaşanan tablo istenilen bir durum değil.

Önemli olan tarafların birbirlerine zarar vermeden çözüm üretebilmekti. Bunun için yaklaşık 6.5 saat tartıştık. İnce hesaplayıp, sık dokuduk. Sonuç olarak gelinen rakam her iki tarafı da mutlu etmiştir. İşçilerimiz hemen işe başlayıp ekonomimize katkı sağlayacaktır. Ülkemizin en çok kuru üzüm ihracatı yapan kuruluşumuz olan Tariş’te ülkemiz ekonomisi ve işçilerimizin para kazanmasını sağlayacaktır. Grevin anlaşma ile sonuçlanması hepimizi mutlu etmiştir” şeklinde konuştu.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER