TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.05.2015 Cuma 12:29:00

Büyük satışın detayları belli oldu

Büyük satışın detayları belli oldu

Ak Gıda, halka arz edilmesine günler kala Fransız şirketine satılırken, büyük satışın detayları da belli oldu.

Yıldız Holding'in iştiraki Ak Gıda’nın, yüzde 80 hissesi Fransız Groupe Lactalis şirketine satıldı. Yıldız Holding’in şirketteki hissesi ise yüzde 10 olarak kaldı.

Firmadan KAP’a gönderilen açıklamada Yıldız Holding, Mustafa Latif Topbaş, Eaton Capital Fund, Ahmet Afif Topbaş, Zeki Ziya Sözen ve Firdevis Çizmeci'nin halka arz işlemini iptal ettiği ve paylarını Groupe Lactalis firmasına blok satış yoluyla satmaya karar verdikleri belirtildi.

AK Gıda’nın doğuşu

Milyarlık işlemle Fransızlara satılan Ak Gıda’nın doğuş hikayesi ise bir hayli ilginç. 1996’da Sabri Ülker’le Ak Gıda’yı kuran Zeki Ziya Sözen, işe ilk alınımında yaşadığı bir ayrıntıyı anlattı. Sözen; “Sabri Ülker ile iş görüşmesine gittim. Kendisi benim kariyerimle ilgili bütün detaylara hakimmiş. Bana, ‘Eğitimin, kariyerin hepsi güzel. Ama bize ne katacaksın? diye sordu ben de o zaman süt hakkında bildiklerimi anlattım. Ama Sabri Ülker tatmin olmamış. Bana ‘bir kahve içer misin’ diye sordu. Sonra bana, ‘Sen burada kahveni iç. Ben başka bir yerde içeceğim. Geldiğimde bana sütle ilgili bizim bugüne kadar yapmadığımız ama yapmamız gereken bir fikir söyleyin sizi işe alayım’ dedi. Ben de o bir kahve içimlik arada uzun ömürlü sütü plastik şişede ambalajlama fikrini önerdim ve işe alındım. Sonra işte Ak Gıda’yı 1996’da Akyazı’da günde 7 ton süt alan bir mandırada kurduk. Bugün Türk çiftçimizin ürününün dünyaya açılmasına vesile olduk” dedi.


DİĞER HABERLER