TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 28.08.2014 Perşembe 09:43:00

Doping Etkisi Yaratacak!

Doping Etkisi Yaratacak!

Sektörün ihracat rakamlarının yükselmesini ve istihdamın artmasını sağlayacak.

Ulusal ve uluslararası gıda pazarında faaliyet gösteren işletmeler, FOODEX Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı'na hazırlanıyor. Oda ve derneklerin işbirliğiyle, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek fuar, 23-26 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Gençiz Fuarcılık'ın Genel Müdürü Osman Gençer, Gıda Fuarı'yla ilgili sorulara yanıt verdi.

FOODEX Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı'nın diğer fuarlardan farkı ne olacak?

Fuar organizasyonlarımız normalde başlar, gelişir ve büyür, her yıl da çıtası yükselir. Doğal olarak başarı için yıllar gerekir. Fuarın gelecek başarısını tahmin eden firmalar organizasyonun ilk yıllarında prestijli noktalarda yer alır. İzmir'de düzenleyeceğimiz FOODEX Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı için durum farklı. Gıda ve işlenmiş gıda üretim ve pazarlamasında İzmir ve yakınındaki yerli üreticiler kulvar başında start verilmesini bekleyen yarışçılar gibi, diğer bir deyimle pist başında kalkmayı bekleyen uçak gibiler. Yani ilk fuar yılları beklemeye gerek olmadan 'büyük' bir fuar olarak gerçekleşecek.

FOODEX Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı'nın sektöre katacağı ivme ne olacak?

İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki illerin gıda ihracatı, diğer ihracat kalemlerinin yarısına yakın. Türkiye genelinde bu rakam ise toplam ihracat rakamlarının yüzde 10'una yaklaşıyor. Türkiye'nin potansiyeli bu rakamların çok üzerindedir. Her yıl süt dökme eylemleri, dalından toplanmayan binlerce ton meyve ve sebzeler, buna benzer çok sayıda heba olan gıda haberleri, üretim kaynaklarının yeterince değerlendirilemediğini gösteriyor. FOODEX Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı'ndaki stratejik bir tanıtım ise, ihracat rakamlarını yükseltir. Emeğin yoğun olduğu bu sektördeki istihdamı artırır. İşte fuarın ivmesi bu olacak.

Fuara hangi firmalar katılabilecek? Kimler ziyaret edebilecek?

Sektörün seçkin firmaları çikolata, şeker, şekerleme, bisküvi, bitkisel yağlar ve ürünleri, bal, pekmez, reçel, çay, kahve ürünleri, yumurta, süt ürünleri, bakliyat, baharat, yöresel ürünler, meyve suyu ve meyve suyu Konsantre ürünleri, paketlenmiş ve hazır gıdalar başta olmak üzere pek çok ürün ve hizmetlerini sergileyecek. Gıda İşlemede işgücü verimliliğini arttıran, maliyetleri düşüren, modern üretim teknolojilerinin kullanılmasını, işlemlerin zamanında ve insan sağlığına uygun şekilde yapılmasını sağlayan, ürün kalitesini ve verimini arttıran makineler ve sistemler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Katılım nasıl olacak?


İlk fuar, ziyaretçi açısından trendleri takip edebilecekleri geniş yelpazede bir organizasyon olacak. Katılımcılar açısından ise Türkiye'nin dört bir yanından Avrupa, Asya ve Afrika başta olmak üzere 3 kıtadan 100'ün üzerinde ülkeden gelecek binlerce sektör profesyoneline tanıtım ve işbirliği yapma fırsatı sunulacak. Son dönemde özellikle Rusya'da katılımcılar geleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü Avrupa'nın Rusya'ya uyguladığı ambargo nedeniyle Rusya yüzünü Türkiye'ye dönecek.

Fuarı hangi kurumlar destekliyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu, Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu, Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu, Ege Genç İş Adamları Derneği başta olmak üzere bir çok oda ve dernek ile katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğu için işbirliğimiz sürüyor.

Fuarın kente katkısı ne olacak?


17'nci yüzyılın başlarında yabancı devlet konsolosluklarının İzmir ve çevresinin gıda potansiyelini keşfetmesiyle kaderi değişen kent için, FOODEX Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ile bir kez daha dönüm noktası yaşanacak. Otellerinden restoranlarına, taksicinden matbaasına birçok esnafa ve işletmeler organizasyondan yararlanacak.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER