TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 21.09.2020 Pazartesi 11:03:51

Dünyanın en yararlı gıdası

Dünyanın en yararlı gıdası

Dünyada faydalı bir çok yiyecek bulunmakta. Bunların tamamı da bakıldığı zaman Anadolu sofrasına ait.

Canan Karatay ezber bozan bir kişilik. Önerileri her zaman dikkat çekiyor.

Zaman zaman yaptığı açıklamalar kendisini hedef haline getirse de dünyanın dört bir tarafındaki uzmanlarda yaptığı açıklamalara benzer açıklamalar yapmakta.

İnsanları Sağlıklı gıdalara yönlendirmesi elbette özellikle hazıra alıştırmaya çalışan firmaların işine gelmiyor ya kendisini hedef alıyorlar ya isyan ediyorlar.

Oysa Canan Karatay'ın açıklamalarına bakıldığı zaman bir çoğu aslında çok doğru açıklamalar.

Şimdi ise sizlere Canan Karatay tarafından açıklanmış 4 sağlıklı yiyecekten bahsedeceğiz. Bu yiyecekler gerçekten Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri sizlerde sofranızda mutlaka bulundurun.

Turşu

Yıllarca birilerinin söylemlerine kulak kesilerek birçok doğal besinin tüketilmediğini aktaran Canan Karatay, "Doğal olan tüketilmeli. Kışın mesela, hangi turşuyu seviyorsanız evde yapın. İçine yapay bir madde koymayın" diyor. Özellikle kışın turşu yemenin birçok faydası bulunuyor. Soğuk algınlığına karşı koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kan şekerini dengeleyip kas sistemini kuvvetlendiren turşu Canan Karatay'ın mutlaka tüketin dediği gıdalardan...

Sakatat

Genelde sakatatların zararlı olduğu yönünde bir inanış varsa da bu tabu yakın zamana kadar yıkılmış durumda. Artık sakatat içeren yiyeceklerin doğru ve temiz yapıldığı zaman faydalı olduklarını birçoğumuz öğrendik. Canan Karatay da kışın mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında evde yapılmış kemik suyu, paça çorbası öneriyor. Bu besinler soğuk algınlığına karşı bir kalkan oluşturuyor.

Ev yoğurdu

Kışın tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında ev yoğurdu da var. Doğal probiyotik içeren ev yoğurdu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

Sirke

Seveni var sevmeyeni var ama sirke Canan Karatay tarafından bol bol tüketilmesi gerektiği söylenen gıdalardan. Kışın soğuk algınlığına karşı gelen ve bağışıklığı güçlendiren sirke de doğal olarak yapıldığında fayda sağlıyor.

Türklerde D vitamini eksikliği var

D vitamini eksikliğini gidermenin birçok yolu olduğunu aktaran Karatay, "Türk insanlarının çoğunda D vitamini problemi var. Benim 20 bin hastamın yüzde 99'unda D vitamini düşüklüğü var. Bunun birçok sebebi var. Güneşten uzak durmak, hava kirliliği, hayvansal yağlardan, sakatatlardan uzak durmaktan oluyor. Yıllarca bizlere 'Hayvansal yağlar, sakatatlar hastalık sebebi, kalp krizi sebebi' dediler. Bu yüzden de D vitamini eksikliği ülkedeki çok fazla insanda var" dedi. 

Kaynak:www.ulusalpost.com 

DİĞER HABERLER