TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 17.11.2014 Pazartesi 18:13:00

Er Ya Da Geç Ortaya Çıkacak!

Er Ya Da Geç Ortaya Çıkacak!

Şap Enstitüsü’ne yapılan sabotaj girişimin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadı. Türk hayvancılığını hedef alan bu eylemin 'adi suç' adı altında üstü örtülmeye çalışılsa da konu hala gündemde. Kimliği tespit edilemeyen kişilerce...

Şap Enstitüsü’ne yapılan sabotaj girişimin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadı. Türk hayvancılığını hedef alan bu eylemin 'adi suç' adı altında üstü örtülmeye çalışılsa da konu hala gündemde.

Kimliği tespit edilemeyen kişilerce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Şap Enstitüsü'ne Şubat ayında gerçekleştirilmek istenen sabotaj da başarılı olunsaydı, 30 milyon doz aşı çöpe atılacak ve ekonomiye maliyeti yaklaşık olarak 45 milyon lira olacaktı.

Avrupa’nın en büyük Şap Enstitüsü’ne yapılan saldırı da, tel örgüleri keserek içeriye giren şahıslar, milyarlarca lira değerindeki aşıların bulunduğu bölümün şebeke elektriğini kesmişti. Ardından jeneratörler devre dışı bırakmıştı. 30 milyon doz aşı son anda kurtarılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcılık, 10 ayda halen dosyada bir ilerleme kaydetmedi.

Bakan Eker, yapılan sabotajı yakından takip ettiklerini faillerin er ya da geç ortaya çıkarılacağını belirtti. Hukuki sürecin devam ettiğini açıklamasına ekleyen Eker, Söz konusu saldırının, hem Türkiye ekonomisi açısından, hem de hayvan ve insan sağlığı açısından çok önemli olduğuna işaret ederek, sabotaj sırasında enstitüde bulunanların durumu fark ederek, yedek jeneratörü çalıştırdıklarını, aşılarda herhangi bir bozulmaya fırsat verilmediğini kaydetti.

Eker, Türkiye’de halihazırda 14,5 milyon büyükbaş, 42 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğunu bildirerek, Türkiye’de üretilen aşının bağışıklık gücünün zayıf olduğunu ve teknolojiyi değiştirdiklerini belirtti. Aşıların bağışıklık etkisini iki kat artırıldığını aktaran Bakan Eker, yılda üretilen 30 milyon dozu 90 milyon doza çıkarıldığını da sözlerine ekledi.

Bakan Eker, Türkiye de çok daha yüksek bağışıklık gücü sağlayan aşıların üretilmeye başlandığı son olarak vurgulayarak,  hiçbir şekilde dışarıya bağımlılığın kalmadığını ifade etti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER