TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 02.12.2015 Çarşamba 14:23:57

'Ertelenen 6 bin atama ve Faruk Çelik...'

'Ertelenen 6 bin atama ve Faruk Çelik...'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Faruk Çelik'in getirilmesinden sonra atama bekleyen kişileri de merak sardı.

Gıda, ziraat ve su ürünleri mühendisleri ile veteriner hekimler ve teknikerler adına Sedat Meteroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e şu şekilde seslendi:

Sayın Bakanımız Faruk Çelik,

Koltuğunu devraldığınız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, ülke tarım ve hayvancılık politikasına hayırlı olmasını bir sonraki başarılarınızın, bir öncekinden kat kat üstün olmasını dileriz.

75 bini aşan işsiz sayımız ile bizler, ülkemize faydalı olabilmek için okuyan, mezun olan, tarım ve hayvancılığını geliştirebilmek, dışa bağımlı olmayan bir ülke için gönüllü neferleriz.

Bizler, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığına atama bekleyen 75 bini aşkın işsiz, ziraat gıda su ürünleri balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimler, teknikerleriz.

Bizler, yıllarca, atama yapılacağı vaadiyle oyalanmış, sözler verilmiş ve verilen hiç bir sözün tutulmadığı, eşi benzeri hiçbir kurum atamasında görülmemiş mağdurlarız.

Bizler; bakanlarımızın, GTHB nın 20 bin açığımız var, martta -nisanda -aralıkta atama yapacağız vaatlerine inanıp, hayatlarımızı ertelediğimiz, talihsizliğin ve yalan vaatlerin her türlüsünü yaşamış, bir gram adalet ve doğruluk arayan, hükümetimize seslenen vatan evlatlarıyız.

Bizler, görüş bildirmediğiniz için işsiz kalan, hayallerimizi ,geleceğimizi umutlarımızı ertelediğimiz gençleriz. 30.05.2013 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına 6 BİN alım talebi size gönderilmişti. Bugün yarın onay çıkacak diye beklerken, Ocak 2014 de talebiniz ERTELENMİŞTİR yazısı ile içine girdiğimiz tranvayı hala üzerimizden atamadığımız gençleriz.43 su ürünleri şubesi açıldı, su ürünleri ve baltek mühendisi alınmadı. Gıda denetimi hala zabıtalara yapılıyor, gıda mühendisleri işsiz, Binlerce hayvan hastalıktan, aşı yapılmadığından telef olurken veteriner hekimler işiz.Tarım ve hayvancılık da sorunlar çığ gibi büyürken ziraat mühendisleri, zooteknist ziraat mühendisleri işsiz. Teknikerler işsiz..
...
Zıraat, su ürünleri, gıda, baltek mühendisleri, veteriner hekimler ülkemizin millileşme neferleridir. Yıllarca bunu sizlere anlatmaya çalıştık. Bizim atanmamız, devlete her yıl milyonlarca dolarlık geri dönüştü. Tarım ve hayvancılıkta dışa bağlı olmayan MİLLİ TARIM VE HAYVANCILIK politikasıdır. Yediğimiz,  içtiğimiz, giydiğimiz her şey tarım ve hayvancılıktan geliyor. Ve ithale mahkumuz. Modern tarım ve hayvancılık metotlarını üreticimize-çiftçimize anlatacak, yol gösterecek, mühendisler veteriner hekimler, her branşın teknikerleri işsiz..

Tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlıyız. Konya varken, buğdayı ABD den ithal ediyoruz, Sudan’dan susamı, Çin’den sarımsağı, İtalya’dan ıspanak- baklayı, Meksika’dan nohutu, güneydoğu varken, Kanada'dan mercimeği, Almanya’dan kabak ve vişne, Panama’dan muz, Bulgaristan’dan nar, Şili’den elmayı getiriyoruz. Fasulyemiz İran’dan ithal ediyoruz, Marul İspanya’dan pirincimizi Çin ve Avustralya’dan ithal ediyoruz. Hayvan sayımız yeterli diyerek, Uruguay’dan inek getiriyoruz, Koyunumuz Yeni Zelanda’dan. Balımız Arjantin'den. Dört mevsimimiz ve bereketli topraklarımız var diyerek, domatesin tohumunu Fransa’dan İsrail’den, lahananın Almanya’dan, karnabaharın Hollanda’dan, turşuluk hıyar’ın tohumunu ABD’den alıyoruz. Namibya, Burkina Faso, Eritre, Zimbabwe, Uganda, İsrail, Angola, İran derken 110 ülkeden ithale mahkumuz.

Ve biz bir zamanlar kendi kendine yeten yedi ülkeden biri idik.
...
Güven, kontrole mani değildir. .Devlet her yıl 10 MİLYAR TL civarı parayı desteklemelere veriyor. Bunun kontrolünü yapacak, ziraat mühendisleri veteriner hekimler nerede? İŞSİZ..

Dağınık, hedefsiz, amaçsız bir destekleme politikası var. Devlet de, desteği alan üretici de memnun değil, ikisi de zararda. Tarımsal desteklemeye ayrılan bütçe yani 10.1 milyar lira dağıtılıyor. Verilen desteğin tarımsal üretime, verimliliğe, kaliteye katkısı hesaplanmıyor. Destek verilmiyor, PARA DAĞITILIYOR. Böyle olunca desteklerin tarımsal üretimi yönlendirmesi, üretimi planlaması mümkün olmuyor. Çünkü ilçe müdürlüklerinde denetimi yapacak personel yok.

Hal böyle olunca işin içine usulsüzlük, yolsuzluk da giriyor. Örneği yakın zamanda olan, sadece bir örnek.. Mayıs 2012..

Balıkesir merkezli 10 ilde sabahın erken saatlerinden ''Mavi Vurgun'' adı altında eş zamanlı operasyon yapıldı. Yapılan incelemede Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde oluşturulan uzman ekiplerin konu ile ilgili hayvan sağlığı şube müdürlüğünün kullandığı Türk-Vet sistemi üzerinde yaptıkları online araştırmalar sonucu Balıkesir bölgesinde Şap ve Burucellos aşılarının periyodik olarak yapılmış olduğu küpe numaraları kayıtlı olan 640 bin canlı büyükbaş hayvanın olduğu belirlendi. Bunun üzerine işlemelerdeki hayvan varlıklarını mercek altına alındı. Türk-Vet sisteminde 'yaşıyor' görünen, gerçekte var olmayan yaklaşık 200 bin hayali hayvanın varlığı tespit edildi 200 bin hayali hayvan üzerinden 10 milyon liralık destekleme alındığı...--Bu sadece bir örneği. Olmayan hayvanlara, ekilmeyen tarım ürünlerine verilen milyarlarca lira, denetimsizlik yüzünden boşa gitmektedir.

Bizler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atama yapın derken, maliye bakanlığı bunu personel gideri olarak hesaplamıştır. Lütfen bir arkanıza bakın da devletin milyarlarca lirasını kontrol edemeyen ve ısrarla tarım bakanlığına personel almayan, kontrolsüzlük yüzünden verilen zarara bakınız.
Üretim ve hayvancılık, destekleme kontrolleri, yerinde sabit personel eliyle yapılır. Ve bu denetimi yapacak mühendisler, veteriner hekimler işsiz..

Küpesi düşmüş hayvanlara küpe takacak personel yok, destek alamıyor. Hayvanı olmayan üretici desteklemeden para alıyor..

İlahi komedya...

Sayın Bakanımız Faruk Çelik,

Alın elinize telefonu, sırayla Kars, Ardahan, Elazığ, Erzurum, Bingöl...ilçe tarım müdürlüklerini tüm şehirleri rastgele arayınız, müdürleri ile görüşünüz. Sonun lütfen,-sizin ne kadar personele ihtiyacınız var ve ne kadar personel ile hizmet vermeye çalışıyorsunuz?
20.265 boş kadrosu olan bakanlığın, en az 30 bin personel ihtiyacı olduğunu kendiniz tespit ediniz.

Hal böyle iken neden atama yapmıyorsunuz?

Devletin, bütçeden ayrılan desteğin, kontrolsüzlük yüzünden, hizmet ve personel eksikliği yüzünden biraz daha zarar etmesini mi bekliyorsunuz?

.........

Biz memleketimize sevdalı, tarımı ve hayvancılığı MİLLİ olan bir ülke için yola çıkmış 75 bin zıraat, gıda, su ürünleri, baltek mühendisleri veteriner hekimler olarak göreve hazırız, talibiz.

Sayın Faruk Çelik'ten, tarım komisyonu başkanı Recep Konuk'tan ve komisyon üyelerinden ricamız talebimiz,
ERTELENEN 6 BİNLİK alımın en kısa sürede işleme konulması ve 2014 KPSS puanlarımız ile atamamızın yapılması.

20.265 boş kadrosu olan bakanlığımızın düzenli alımlar ile bu kadroları doldurmasıdır.Sesimizi her fırsatta duyurmak için her çalışmayı yapacağımızı bildiririz.

Bu amaçla,

6 Aralık saat 13.30 da Ankara Kızılay Avm önünde toplanıp-Mesleki onur yürüyüşü-düzenleyeceğiz.

6 ARALIKTA 6 BİN ATAMA İÇİN EL ELE..

Sesimizi mecliste duyurmak için tüm vekillerimize ulaşıp halimizi izah edeceğiz. Mecliste basın toplantıları düzenleyeceğiz. Sosyal medyada her alanda hükümetimize sesleneceğiz.

...

SEDAT METEROĞLU
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINA ATANMA BEKLEYEN TÜM BRANŞLAR ADINA


[ucluhaber]

gazetekamu

DİĞER HABERLER