TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 17.05.2013 Cuma 14:15:00

GDO Tehlikeli Değil

GDO Tehlikeli Değil

Doç. Dr. Nedim Mutlu: Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) sanıldığı kadar tehlikeli değil.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nedim Mutlu, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) sanıldığı kadar tehlikeli olmadığını savunarak, "Yediğimiz her şey DNA, her şey gen. Bir domates yediğinizde 30 bin gen yiyorsunuz. Yediğimiz şeylerden gen geçseydi insanlıktan çıkardık, lahana yiyen lahanaya, portakal yiyen portakala benzerdi" dedi.

Genetik mühendislerinin 1970'li yılların başında çeşitli teknikler kullanarak organizmaları kalıtımsal olarak değişikliğe uğratması, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yoğun şekilde tartışılıyor. Bilim insanları, organizmaların genetiğinde yaptıkları değişikliklerle tarımsal ürünlerin verimini artırabiliyor, zararlılardan etkilenmeyen bitki türlerini geliştirebiliyor. Bu yöntemle sağlık alanında kişiye özel ilaç ve tedavi yöntemleri geliştirilebilirken, et tüketimi için yetiştirilen bazı hayvan türlerinin daha hızlı büyümeleri de sağlanabiliyor.

GDO konusunda bilim insanlarının bir kısmı olumlu görüş bildirirken, çevrecilerin başını çektiği bir grup ise organizmaların genetiğinin değiştirilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Karşıt görüştekiler, GDO'lu bitkilerin doğal yaşama zarar verebileceğini, böylece besin döngüsünü sona erdirebileceğini savunuyor.

Kimyasal ilaçlara dayanıklı bitkilerin bir sonraki yıl da çıkabileceğine ve bu türlerin kültürel olarak kontrolünün zor olacağına dikkati çeken GDO karşıtları, böcek türlerinin de GDO'lu ürünlere karşı bağışıklık kazanabileceğinin altını çiziyor.

GDO karşıtları, organizmaların genetiğini değiştirecek teknolojinin ileriki yıllarda insanlığın karşısına bir "kitle imha silahı" olarak çıkabilme ihtimaline de dikkati çekiyor.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER