TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 10.05.2013 Cuma 16:41:00

Gıda Güvenliği ve Sağlığımız Üreticinin Elinde

Gıda Güvenliği ve Sağlığımız Üreticinin Elinde

Türkiye Gıda Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülsamet Boyu, “Ülkemizde 500 bine yakın işletmeden sadece 50 bini kayıtlı. Gıda sektöründeki ciddi sorunlardan bir tanesidir” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gıda Topluluğu tarafından Kültür Merkezinde ‘Gıda Sektöründeki Problemler ve Çözüm Önerileri’ konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü AİBÜ Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Çakır’ın yaptığı panelde gıda sektöründeki bilgi kirliliği ve denetim konuları ele alındı. Panelde ‘Gıda Sektöründe Yeni Denetim Yaklaşımları’ konusunda bir sunum yapan Gıda Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülsamet Boyu, gıda sektöründe yapılan denetimlerde ciddi sorunlar olduğunu vurguladı. Boyu, “Gıda sektöründeki denetlemelerde topluma da çok önemli görevler düşmektedir. Ancak toplumumuz ne tükettiğini, nasıl tükettiğini, hangi ürünlerin sağlıklı ve güvenli olduğunu bilmiyor. Toplumun bunları öğrenmek için bir talebinin olmaması da en önemli sorunlardan biridir. Gıda güvenliği ve sağlımız tamamen üreticinin insafına kalmış durumdadır. Bu yüzden de gıda skandalları ile karşılaşıyoruz” diye konuştu.

“Gıda Sektöründe Bilgi Kirliliği” konusunda bir sunum yapan Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi ve aynı zamanda Gıda Teknolojisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Halkman ise özellikle gündüz kuşağında yayınlanan kadın programlarında gıda konusunda halka yanlış bilgi verildiğine dikkati çekti. Bu tarz programlarda çiğ süt içilmesinin faydalı olduğu ve UHT sütlerin kansere yol açtığına dair yayınlar yapıldığını kızgın bir şekilde anlatan Prof. Dr. Halkman, pastörize edilen sütte vitaminlerin kaybolduğunun doğru olduğunu ama kimsenin sütü vitamin almak için tüketmediğini, aksine kalsiyum ve protein almak için tükettiğini söyledi.Panelde Prof. Dr. Halkman, kanser ve obezitenin yaygınlaşması konusunda ilginç fikirleri ile dikkati çekti. İnsanların ömrünün uzamasının kanser vakalarının artışının sebeplerinden olduğunu ifade eden Halkman, asla karşı olmamasına karşın kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almaları sebebiyle aile bireylerinin dışarıda daha çok yemek yemek zorunda kalmalarının obeziteyi artıran sebeplerden biri olduğunu öne sürdü.Panelin sonunda katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür plaketleri takdim edildi. Konuşmacılar daha sonra öğrencilerin alkışları eşliğinde salondan ayrıldılar.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER