TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 04.06.2015 Perşembe 12:14:00

Gıda mühendisleri iş istiyor!

Gıda mühendisleri iş istiyor!

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İncigül Sağdıç, kamuda gıda mühendislerinin yapması gereken işleri başkalarının yaptığını söyledi.

Her yıl üniversitelerden binlerce mezun verildiğine değinen Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İncigül Sağdıç, kamuda istihdamın yeterli olmadığını söyledi. Sağdıç; “Kamuda gıda hakkında yetkin olan gıda mühendislerinin yerine başka meslek gruplarının istihdam edilmesi, özel sektörde ise yeterli iş yeri bulunmaması sebebiyle meslekte işsizlik çok fazla. Gıda denetimleri yeteri kadar yapılmıyor. Bu denetimleri yapanlar ise başta zirai teknikerler olmak üzere farklı meslek gruplarından oluşuyor. Bu da işletmelerdeki gıda güvenliğinin ne kadar iyi denetlendiği konusunda soru işaretleri doğuruyor" dedi.

Gıda eğitimleri de yetersiz!

Gıda eğitimlerinin halk evlerinde hemşireler ve teknik öğretmenler tarafından verilmesinin de yanlış olduğunu söyleyen Sağdıç; “Bu eğitimler mutlaka gıda mühendisleri tarafından verilmeli. Mevcut şartlarda verilen eğitim ve yapılan denetimler yediğimiz ürünlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda ciddi bir tehdit oluşturuyor" diye konuştu.

DİĞER HABERLER