TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 05.08.2019 Pazartesi 12:36:04

Gıda Mühendisleri "Sahte sertifikalı hayvanlar nerede?"

Gıda Mühendisleri

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Sema Kopal, İspanya’dan ithal edilen 2 bin 939 canlı besilik hayvanın veteriner sağlık sertifikalarının sahte olduğu yönündeki iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Bu hayvanların İskenderun Limanı’ndan dağıtıldığını, söz konusu hayvanların, hayvan giriş ve çıkışının salgın hastalık nedeniyle yasak olduğu bölgeden ithal edildiği yönündeki iddialara tatmin edici cevaplar gelmediğini aktaran Sema Kopal, “Ülkemizde et ithalatı artarken, ne yazık ki kırmızı et üretimi azalıyor. Özellikle küçükbaş hayvan etindeki düşüş dikkat çekici. Son 2 yıldır kırmızı et üretimindeki düşüş devam ediyor. 2016 yılında 1 milyon 173 bin 42 ton olan kırmızı et üretimi, 2017’de 1 milyon 126 bin 404 tona ve 2018’de ise 1 milyon 118 bin 695 tona geriledi. Canlı hayvan ithalatı ülkemizin kırmızı et ihtiyacını karşılamanın çözümü olarak düşünülmemelidir. Bunun için orta ve uzun vadeli programlarla yerli üretimin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi gerekir” dedi.

Yaşanan bu son olayın ülkemize ithal edilen hayvanlarda yapılması gereken hayvan sağlığı muayenelerinin etkin olarak yapılmadığını bir kez daha gösterdiğini anlatan Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Sema Kopal, yetkililerin belirsizliği ortadan kaldırmasını ve bazı soruların cevabını kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi.

Sema Kopal, şu soruları yöneltti:
-Bu hayvanlar özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastalar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir hastalık taşıyor mu?
-Hastalık taşıdığı için mi sahte sağlık sertifikası düzenlenmiştir?
-Sahte sertifika ile hayvanlar ithal edilip gümrüğümüze kadar nasıl gelebildi ve ülke içine nasıl girebildi?
-Sağlık sertifikalarının sahte olduğunun bakan tarafından dahi açıklanmasına rağmen, ithalatı yapan firma hayvanların üreticilere dağıtıldığını nasıl duyurabiliyor?
-Kurbanlık olarak getirildiği söylenen bu hayvanların vatandaşlarımıza satışı yapılmış mıdır?
-Bu hayvanlar şu an nerede?

DİĞER HABERLER