TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 19.05.2017 Cuma 19:10:00

Gıda Mühendisleri'nden süt gününe özel etkinlik

Gıda Mühendisleri'nden süt gününe özel etkinlik

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Dünya Süt Günü'nde sütü masaya yatırıyor. Doğru diye aktarılan yanlışları değerlendirecek olan mühendisler, "Süt ve Sağlık" başlıklı panel ile internet üzerinden canlı yayınla yapacaklar.

Her yıl 21 Mayısta kutlanan Dünya Süt Günü bu sene gıda mühendisleri tarafından bilimsel içerikli etkinlik ile kutlanacak. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenecek olan sanal panel (webinar), önemli katılımcıları ile tüketiciye ulaşacak.

"Süt ve Sağlık" ana başlığı altında düzenlenecek panelde, konusunda uzman katılımcılılar tarafından, sokak ve sanayi tip sütler ve sütün beslenmemizdeki yeri üzerine konuşmalar yapacak ve aynı anda izleyiciler tarafından sorulan sorulara cevaplar verecek.Konu ile ilgili TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu tarafından şu açıklama yapılmıştır:

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı "Dünya Süt Günü", 1991 yılında ülkemizde de kabul edildi. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşımaktadır. Ancak yapılan araştırmalar ülkemizde bu besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak ‘Dünya Süt Günü’ aracılığıyla toplumumuzu süt tüketimi hakkında bilinçlendirmek, süt tüketiminin özendirilmesi, sağlık için çok değerli bu içeceğin içilmesini teşvik etmek için geçmiş yıllarda çok sayıda çalışma yaptık. Bu yıl çalışmalarımızı çeşitlendirecek gönüllülerimiz sayesinde daha fazla tüketiciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Odamızın İstanbul Şubesi’nde 21 Mayıs Dünya Süt Gününde saat 13:00 – 15:00 arasında canlı yayında “Süt ve Sağlık” konulu ‘Webinar (Sanal Panel)’ düzenlenip Gıda ve sağlık alanında konusunda yetkin uzmanlar tüketicilere youtube kanalımız ve sosyal medya üzerinden, “Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları”, “Çig Süt Satışı İle Alakalı Yeni Düzenlemeler”, “ Süt sektörü ve Gelişen Teknolojilerin Sağlığa Etkileri”, ”Son Dönemdeki Süt İle İlgili Güncel Tartışmalar” konularında bilgi verecektir. Ayrıca sosyal medya üzerinden gelen sorular uzmanlarımızca cevaplandırılacaktır.

Webinar’la eş zamanlı olarak tüketiciyi bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için sosyal medya hesaplarından hazırlıklarını tamamladığımız görseller, videolar, broşürler, bilgilendirme yazılarımız ve gün içerisindeki aktivitelerimiz #sütiç etiketi ile paylaşılacak ve gönüllülerimiz aracılığı ile yayılması sağlanacaktır.

Ayrıca odamızda UHT sütten yoğurt mayalanabiliyor mu? Hazır yoğurtlar gerçekten bozulmuyor mu? gibi birçok tüketicilerin aklındaki soru işaretlerinin cevap bulacağı aktiviteler olacaktır.DİĞER HABERLER