TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 12.01.2015 Pazartesi 13:50:00

"Gıda Terörü Gıda Mühendisiyle Çözülür"

11 Ocak Perşembe günü toplanan gıda mühendisleri çözülemeyen istihdam sorununa ve gıda terörüne yönelik bir eylem yaptı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyeleri, halkı gıda güvenliği konusunda uyarmak ve mesleki sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanarak, "Denetimsiz gıdaya hayır", "Gıda terörü gıda mühendisleriyle çözülür", "Gıda mühendisleri denetimde güvenilir gıdalar sofrada", "Yediğiniz at eti balon değil gerçek" yazılı dövizler açıp, "GDO'lu gıda istemiyoruz" şeklinde slogan atarak, üzerinde çeşitli gıdaların bulunduğu stant açtı.

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 2. Başkanı İsa Tahta, Türkiye'de gıda terörünün sinsi bir şekilde ilerlediğini öne sürdü. Tahta, gıda alanındaki bu olumsuz ilerlemenin öncelikle halk sağlığını etkilediğini belirterek, sıklıkla yaşanan gıda hileleri, kaçak gıda ürünlerinin ülkemize sokulmak istenmesi, bebek mamaları dahil birçok üründe GDO saptanması, gıda firmalarında hijyenik yetersizlikler gıda denetimlerinin yetersiz olduğunun gün yüzüne çıkarıldığını da vurguladı.

Kamuda yetersiz istihdamlarının yanında, 5996 sayılı kanundaki değişiklik sonucu gıda mühendislerinin özel sektördeki çalışma alanlarının da daraltıldığını kaydeden Tahta, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda mühendislerine hak ettiği önemi ve kadroyu vermesini istedi.

Ardından dilek fenerleri gökyüzüne bırakıldı.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER