TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 21.08.2014 Perşembe 17:39:00

Gıda Zehirlenmelerinde Artış

Gıda Zehirlenmelerinde Artış

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (ŞEKER-İŞ) Genel Başkanı İsa Gök, çöl sıcakları ile birlikte sağlıklı ortamda üretimi yapılmayan gıdaların çok çabuk bozulduğunu, gıda zehirlenme vakalarında da artış gözlendiğini bildirdi.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök, yaptığı açıklamada,

Son günlerde zehirlenme vakalarında ciddi bir yükselme olduğunu, hastanelere koşan vatandaşların çoğuna mikrop tanısı konulduğunu, hastalanan insanlarda da bunun bir yansıması olarak kusma ve ishal gibi şikayetler gözlendiğini kaydetti.

Özellikle hava sıcaklıklarının yüksek seyri sebebiyle gıdaların çok çabuk bozulduğunu bildiren Gök, şunları kaydetti:

“Yaşanan iklim değişiklikleri hammadde fiyatlarını artırmıştır. Bunun bir yansıması olarak hileli gıda üretiminde de artış yaşandığını söylemek sanırız zor olmaz. Merdiven altı imalat yapan ve kayıt dışı çalışan anlayışın insan yaşamını ciddi anlamda tehdit ettiğini vurgulamamız gerekir. Bu paralelde gıda denetimlerinin artması zorunluluk halini almıştır. Hijyenden uzak, sağlıksız koşullarda üretim yapan ve bizlerin merdiven altı imalatçılar olarak tabir ettiği yerler konusunda denetimlerin artmaması halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşabiliriz.”

Merdiven altı işletmelerin, sektöre ciddi yatırım yapmış, ülkeye istihdam anlamında katkı sağlayan, hijyene önem veren ve personelini sürekli olarak eğitimden geçiren işletmeler için de maddi kayıplara sebep verdiğini belirten Gök, sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlarımızın bu anlamda bilinçli davranarak, bu tip üretim yapan kişi ve yerlere rağbet etmemeleri başta kendi sağlıkları olmak üzere ülke kalkınmasında vergisini ödeyerek hizmet veren kurumların varlığını sürdürmeleri içinde önemlidir. Yaşadığımız toplumun birer parçası olarak bu sorumluluğumuzun farkında olmalıyız.”


Etiketler ,

DİĞER HABERLER