TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 22.01.2015 Perşembe 12:20:00

'Halk Üzerinden Haksız Kazanç'

'Halk Üzerinden Haksız Kazanç'

Bursa'da patlak veren at eti skandalı ile ilgili TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Durmuş açıklama yaptı ve ilgili firmaların kamuoyu ile paylaşılmasını talep etti.

Bursa'daki at eti skandalı ile ilgili açıklama yapan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Durmuş, "Bu ürünleri alan, işleyen ve satan firmaların bir an önce kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz" diyerek, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) düzenlenen basın açıklamasında konuşan Başkan Durmuş, insan sağlığı, halk sağlığının çok önemli olduğunu, ülkemizde bununla ilgili ciddi sorunlar bulunduğunu dile getirdi. 9 yıldır şube yönetiminde yer aldığını belirten Serkan Durmuş, böyle bir vaka ile karşılaşmadığını söyledi.

'Denetim Eksikliği Var'

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı, kamuoyunda edinilen bilgilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimleri sonucu değil, dışarıdan alınan duyumlar sonucu ortaya çıkmış olmasının, gerçek manada denetim eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. İncelemelerin Bakanlık tarafından devam ettiğini belirten Durmuş, tükettiğimiz ürünler içerisinde belki de en masumunun at eti olduğunu, daha farklı neleri tüketmek durumunda kaldığımız konusunda da açılım olması gerektiğini belirtti.

At Kasaplık Hayvan

Türk Gıda Mevzuatı et ve et ürünleri tebliğine göre mevzuatta atın kasaplık hayvan tanımında yer aldığını belirten Durmuş, "Ülkemizde at etinin tüketimi ile ilgili olarak herhangi bir yasak mevcut değildir. Ancak mevzuat gereği üretiminde kullanılan ürünün etiketinde hayvan türünün bildirilme zorunluluğu vardır. Bu etiketleme hükümleri sadece ambalajlı gıdalar için değil, tüketiciye servis edilen gıdalar için de geçerlidir. Ürün tüketimi aşamasında etin kaynağının at eti olduğunu bilgisinin tüketiciye ulaştırılmadığı durumlarda at ve benzeri et ürünleri kullanımı tağşiş hileli gıda üretimi olarak değerlendirilmektedir" diye konuştu.

Türki Cumhuriyetlerde Serbest

Türki ülkelerde atın yaygın olarak tüketilme kültürü ve ekonomide önemli yeri olduğuna değinen Durmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde besi amaçlı at yetiştiriciliği veya yeme alışkanlığı ya da yaygınlığından bahsedilmemektedir. Bir başka deyişle onaylı işletmelerde gıda zincirine girmek üzere bu kurallara uygun izlenebilirliği sağlanmış üreticilik mevcut değildir. Bu durumda sözü edilen üretim kayıt dışıdır. Bu da sorunun bir başka yönüdür. Tüketiciler bu tip ürünler ile yapılmış ürünleri bilmeden tükettirerek aslında düpedüz kandırılmaktadır. Gıda güvenliğine yönelik denetimlerin etkinliği açısından bakıldığında bu kuralların uygulanmasının sağlanmasından Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı sorumludur. Bu tür ürünlerle karşılaştırılmaması ancak ve ancak etkin bir denetimi ile mümkün olacaktır. Yaşanan olaylar Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetim sistemindeti zafiyetin bir göstergesidir. Zaten meydana gelen olay bir gıda denetimi sonucu değil, emniyetin yaptığı bir soruşturma neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle gıda denetim sisteminin geliştirilmesi ve izlenebilirliğin gerçek anlamı ile uygulanabilmesi hepimizin güvenliği açısından şarttır."

Gıda mühendislerinin işletmelerden uzaklaştırıldıklarını söyleyen Durmuş, halk sağlığının ve gıda güvenliğinin sağlanmasında birincil sorumluluk sahibinin Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı görevini tam anlamıyla yerine getiremediğini kaydetti. Durmuş, bu görevi yerine getirecek gıda mühendislerine de bakanlık bünyesinde kadro açılmadığını vurguladı. Gıda Mühendisleri Odası olarak bu ürünü alan işleyen ve satan firmaların bir an önce kamuyonu açıklanması gerektiğini belirten Durmuş, "Halk üzerinden haksız kazanç sağlayarak hileli gıda üreten firmaların kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz ve konunun takipçisi olacağımızı buradan bildiriyoruz" dedi.

5 Yılda Bir Sıra Geliyor

Olumsuz koşullarda üretim yapan firmaların faaliyetlerinden men edilmesi gerektiğini ifade eden Durmuş, yaşanan olayın emniyetle ilgili olduğunu belirterek, "Olay emniyet vakası. Kamuyouna yansıması daha acıdır. Kaçakçılık ile ortaya çıkmıştır. Yaşananlar Türkiye'deki tarım ve gıda politikalarının yanlışlığından halk sağlığına indirgenememesinden ve sahadaki ile mevzuattaki politikaların birbiri ile uyuşmamasından kaynaklanmaktadır. Bursa'da yaklaşık 80 kişilik gıda denetimi ekibi var. Bu içinde denetim vasfı olmayan ve denetime çıkamayan arkadaşlar da bulunuyor. 35 - 40 kişilik denetim ekibi ile 23 bin gıda işletmesinin denetimi sağlanmakta. Yaklaşık 4.5 - 5 yılda denetim sırası geliyor" diye konuştu.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER