TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 19.07.2019 Cuma 16:21:44

Hedef gıdanın "A Takımı"

Hedef gıdanın

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, verdiği teorik ve pratik eğitimle Türkiye'nin gıda ve tarımda öncü grubunu oluşturmayı hedefliyor

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, üniversitenin ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda kulurduğunu ve en nitelikli eğitimi vermeyi amaçladıklarını belirtti. Çökmüş, "Üniversitemiz, 'bu ilde bir üniversite daha olsun' diye rastgele kurulmuş değil. Tamamen belli konulara odaklanmış, ülkenin ihtiyacı olan ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak, katma değer yaratacak nitelikli bir üniversiteyiz. Recep Konuk Beyin inisiyatifleri ve onun öngörüleriyle kurulmuş bir üniversiteyiz." dedi.

Çökmüş, 2013 yılında kurulan üniversitenin ilk öğrencilerini 2016 yılında aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şu anda 3 yıllık bir öğrenci grubumuz var. Gıda ve tarım başta olmak üzere ülkemizin ihtiyaç duyduğu ve dışa bağlı olduğumuz alanlarda kendimize yeter hale gelmemizi sağlayacak bir mezun grubu yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Dünya literatürünü takip edebilecek, uluslararası düşünebilen ama aynı zamanda milli kimliğini de koruyan, ne yaptığını bilen, sektörü bilen bir mezun grubu hedefliyoruz."

Çökmüş, üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Öğretim üyesi kadromuzu İngilizce sorunu olmayan akademisyenlerden oluşturduk. Öğretim üyelerimizin en az yüzde 70'i yurt dışı deneyimli. Hepsi farklı kültürden, Amerika'dan, Kanada'dan, Avrupa'dan gelenlerle, yurt içinde de Bilkent'ten, ODTÜ'den, Hacettepeden, Ankara Üniversitesinden hocalarımız var. Birçok tanınmış üniversiteden hocaları, farklı bilgi ve birikimleri buraya topladık. Dünya üniversitelerinin müfredatlarını takip ediyor, öğrencilerimizin denklik problemi yaşamaması için müfredatımızı buna göre düzenliyoruz. TORKU ailesi olarak 45 işletmemiz var. Dolayısıyla öğrencilerimiz mezun olmadan önce bu sektörde pratik yaparak eğitim görüyor. Türkiye'de veya gelişmekte olan ülkelerde en büyük sorunlardan birisi verilen eğitimin pratikle bütünleştirilememesi, üniversitelerdeki bilginin, sanayi tarafından tam olarak hazmedilememesi. Bizim böyle bir sorunumuz yok. Dolayısıyla öğrencilerimiz bu uygulamanın içerisinde yetişiyor. Mezun olduktan sonra da iş hayatına 1-0 geride başlamıyor."

DİĞER HABERLER