TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 22.05.2017 Pazartesi 11:55:00

Hedef ilk 5'e girmek

Hedef ilk 5'e girmek

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, Türkiye'nin tohum ithalatından vazgeçmesi halinde kendine yeterli tarımsal ürün arzını sağlayabileceğini bildirdi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nün (TÜSSİDE) yürüttüğü Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi toplantısı İstanbul'da yapıldı. Toplantı sonrasında TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, soruları yanıtladı.

2023 yılı için bir milyon tonluk sertifikalı tohum üretimini hedeflediklerini ancak geçen yıl 950 bin tonu aştıklarından bu hedefi kısa vadede 1.5 milyon tona yükselttiklerini açıklayan Yılmaz, "Tohumculukta en çok tartışılan konulardan biri de dış ticarettir. Türkiye bugün tohum ithalatından vazgeçse bile kendine yeterli bir tarımsal ürün arzını rahatlıkla sağlayacak konumdadır" dedi.

Yılmaz, 2018 yılından itibaren tüm tohumlukların sertifikalı olması ile Milli Tarım Projesi’nin en önemli ayaklarından biri olan Havza Bazlı Üretim ve Destekleme Modeli’nde belirlenen ürünleri 5 dekarın üzerindeki alanlarda üreten çiftçilerin ancak sertifikalı tohum kullanmaları durumunda destek alacak olmaları kararı sonrası gelişen tartışmalara değindi.

HEDEF İLK 5'E GİRMEK

Sektöründe 2004'te 35 milyon dolar olan ihracatının 2016'da 153.5 milyon dolara yükseldiğini kaydeden Yılmaz, "Tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen süs bitkileri ve fidan ihracatının da eklenmesiyle ihracat 262 milyon dolara çıkmıştır. Türkiye tohumculuk sektörü bugün 70’ten fazla ülkeye tohum ihraç etmektedir. Ticaret hacmi olarak dünyada 10. sırada olan ülkemizin hedefi ilk 5’te yer almaktır" dedi. Tohum ithalatının ise miktarda 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13 düştüğünü, değerde ise 202 milyon dolarla aynı kaldığını aktaran Yılmaz, ihracatın, ithalatı karşılama oranının yüzde 89’a ulaştığını bildirdi.

DİĞER HABERLER