TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.10.2014 Çarşamba 11:00:00

Helal Gıda İçin Maddi Destek!

Helal Gıda İçin Maddi Destek!

Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle yapılan bir çalışmayla helal gıda üretimi için artık maddi destek uygulanacak. Bilindiği üzere Türkiye gıda katkı maddesi konusunda büyük oranda dışa bağlı durumda. Bu anlamda gıda katkı maddesinin yerli ve helal üretilmesi için çalışma başlatıldı. Helal gıda için araştırma, geliştirme ve çalışma yapanlara 3 yıla kadar maddi destek sağlanacağı da bildirildi. 2018 yılı sonuna kadar...

Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle yapılan bir çalışmayla helal gıda üretimi için artık maddi destek uygulanacak. Bilindiği üzere Türkiye gıda katkı maddesi konusunda büyük oranda dışa bağlı durumda. Bu anlamda gıda katkı maddesinin yerli ve helal üretilmesi için çalışma başlatıldı. Helal gıda için araştırma, geliştirme ve çalışma yapanlara 3 yıla kadar maddi destek sağlanacağı da bildirildi.

2018 yılı sonuna kadar gıda katkı maddesi pazarında 40 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşılacağının hedeflenmesiyle birlikte yerli üretim için harekete geçtiği belirtildi. Bu kapsamda doğal renk maddeleri, turunçgillerden pektin elde edilmesi, bitkisel aroma maddeleri, helal katkı maddeleri, tatlandırıcı, modifiye süt ürünlerini Türkiye’de geliştirenler için teşvik verilecek.

Bilindiği üzere gıda katkı maddeleri sektör olarak tüketicinin en çok kandırıldığı alanların başında geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK, “Tarım ve Gıda Vizyon 2023” çerçevesinde geliştirilmesi gereken “İşlenmiş ürün çeşitliliği, gıda işleme yöntem ve süreçleri” için harekete geçti. Çalışmalar gıda katkı maddelerinin geliştirilmesi ve üretimi konusunda Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin özendirilmesi kararı kapsamında yapılacak.

TÜBİTAK, Ar-Ge desteğiyle gıda endüstrisinde oldukça sık kullanılan ve yurtdışından ithal edilen gıda katkı maddelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlayan, kalitesini iyileştiren ve ticarileşme potansiyeli yüksek yaklaşımların geliştirilmesini amaçlıyor. Programın amaçlarından bir tanesi de gıda üretiminde kullanılan katkı maddelerinin gıda güvenliği açısından risk oluşturmadan, teknolojik açıdan dünyayla rekabet edilebilir şekilde üretilmesi ve bilgi birikiminin oluşturulması.

Projeler kapsamında yeni elde edilecek katkı maddesi sağlık üzerine etkisinin de tıp, gıda ve beslenme uzmanlarının ortak bilimsel yöntemleriyle değerlendirildiği projelere öncelik verileceği bildirildi. Sonrasında ise araştırmacılardan gelen projelerin değerlendirmelerinin ardından 3 yıla kadar parasal destek verileceği aktarıldı.

Ayrıca, araştırmacılar için verilecek olan parasal desteklerin kapsayacağı projeler şu şekilde belirtildi; 

- Hammadde ve atıklardan gıda katkı maddesi,
- Doğal renk maddeleri,
- şeker pancarından ileri ürünler,
- Turunçgiller,
- Pektin içeriği yüksek bitkilerden pektin,
- Bitkisel doğal aroma maddeleri,
- Süt ve süt ürünlerinin atıklarından laktoz,
- Peynir altı suyu proteini ve kazein fraksiyonları,
- Helal katkı maddeleri,
- Aroma verici olarak kullanılmak üzere enzim modifiye süt ürünleri,
- Baharatlar ve tıbbi aromatik bitkilerden,
- Omega-3 yağ asitleri gibi katkı maddeleri.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER