TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.07.2014 Salı 15:35:00

Hile İçin Uyarı

Hile İçin Uyarı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde içinde ünlü markalarında bulunduğu 'hileli ürün' süren firmaları açıklamıştı.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) yaptığı açıklamada hileli üretim yapan firmaların ürünlerin üzerine yazılmasını önerdi. ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, “Hileli gıda ürünü üreten markaların açıklanması çözüm değil. Bu firmalar ürünlerine, yapmış olduğu bu durumu yazmalı ki tüketici o ürünleri almasın.” diye açıklama yaparak sigara paketlerindeki uyarıya benzer uyarıların gıda ürünleri içinde yapılması gerektiğini dile getirdi.

Mahmut Çelikuş, son zamanlarda hileli üretim yapan tüketiciyi aldatan ve insan sağlığını hiçe sayan firmaların gün geçtikçe arttığına dikkat çekti.Çelikuş açıklamasında, Esnaf halkının hileli üretim yapan gıda firmalarıyla uzaktan yakından alakası olmadığını belirtti. “Bu firmaların kamuoyuna duyurulması aynı zamanda bir ahilik geleneği olan pabucun dama atılması olayını akıllara getirmelidir.” diyerek sözlerine ekledi.

ESDER olarak hileli üretim yapan esnaf üyeliklerini iptal ettiklerini söyleyen Çelikus, “Bu üretici firmaların bağımlı olduğu odaların da üzerlerine düşen görevleri yapmalarını bekliyoruz.” şeklinde ifade etti.

SİGARA PAKETLERİNDEKİ GİBİ BİR UYARI GIDA ÜRÜNLERİNE UYGULANMALI

Dernek Başkanı Mahmut Çelikus bir öneride bulundu.Sigara paketlerinin üzerinde olan uyarı gibi bir uyarıda gıda ürünlerine uygulanmalı gerektiğinin üstünü vurguladı.Çelikus, “Sigara paketlerinde sağlığa zararlı olduğu nasıl belirtiliyorsa aynı şekilde insan sağlığına zararlı olan, kalitesiz ve hileli yollarla üretilen ürünlerde de bu şekilde sağlıklı olup olmadığına dair bir hatırlatma uygulaması yapılmalıdır. Tüketici bilmeyerek sağlık tuzağına düşürülmemeli. O ürünlerden bilmeyerek ve istemeyerek hepimiz tüketmiş olabiliriz.” dedi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER