TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 05.02.2015 Perşembe 12:47:00

İşte O Farklı Lezzet !

İşte O Farklı Lezzet !

NEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü çeşitli tekniklerle buğday rüşeymi kullanarak farklı lezzette doğal katkısız ve insan sağlığına da faydalı olabilecek nitelikte yeni bir ürün geliştirdiklerini söyledi.Buğday rüşeyminin besin açısından oldukça üstün bir besin maddesi olduğunu ve...

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Mustafa Kürşat Demir, buğday rüşeymi kullanarak farklı lezzette, doğal, katkısız ve insan sağlığına da faydalı olabilecek nitelikte yeni bir ürün geliştirdiklerini söyledi. Demir, buğday rüşeymine çeşitli teknikler uygulayarak daha kaliteli rüşeym elde ettiklerini ve bunu eriştelere uyguladıklarını, bu uygulama sonrasında çok güzel bir lezzet yakaladıklarını söyledi.

Buğday rüşeyminin besin değeri açısından oldukça üstün bir gıda maddesi olduğunu, özellikle de bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle beraber sindirim sistemine yardımcı olduğunu söyleyen Demir, buğday rüşeyminin birçok kanser hastalığını engellemeye yardımcı olabileceğini bildirdi. Beyaz unda rüşeym bulunmadığı için, besin kalitesinin düştüğünü belirten Demir, son zamanlarda buğday rüşeyminin besinsel açıdan üstünlüğünü bilen ve duyan birkaç firmanın bu ürünü paketleyerek satışa sunduğunun da altını çizdi. Buğdayın yaklaşık yüzde 2-3’lük kısmını oluşturan rüşeymin, besinsel açıdan birçok gıda maddesinden üstün ve yaklaşık olarak yüzde 30 protein, yüzde 11 yağ, yüzde 45 karbonhidrat ve yüzde 5 mineral içerdiğini söyleyen Demir, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Oldukça dengeli bir besindir. Özellikle, E, B vitaminleri ve doymamış yağ asitlerince zengindir. Yani insanın beslenmesi için gerekli birçok besin maddesi rüşeymde bulunmaktadır. Fakat bu besince zengin kısımlar yani rüşeym, beyaz un yapılırken, unlarımız daha çok dayansın, bu unlardan yapılan ekmekler daha beyaz olsun ve daha çok kabarsın diye undan uzaklaştırılmaktadır. Çoğunlukla un kepeği ile birlikte hayvan yemi olarak yem sanayine verilmektedir.”

Mustafa Kürşat Demir, olumsuzlukların giderilmesi veya en aza indirmenin de mümkün olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz proje ekibi olarak bunu başardık. Tamamen doğal olan ve doğanın bize sunduğu nimetlerden yararlanarak birtakım teknikler ile raf ömrü daha uzun, daha besleyici rüşeymler elde ettik. Bunu test etmek için de eriştelere ilave ederek deneme yaptık. Bu denemelerin sonunda oldukça güzel sonuçlar aldık”

Ayrıca çocukların da beğenerek tüketebileceği bir lezzet yakaladıklarını aktaran Demir, şunları söyledi: “Özellikle çocuklarımızı hedef aldık, çünkü fast-food kültürü ile büyüyorlar. Sağlıklı nesiller için sağlıklı beslenmemiz gerekiyor. Erişte ve tarhana gibi gıdaları çocuklarımız tanımıyor artık. Bizler de, doğanın bizlere sunduğu nimetlerin doğru kullanılarak sağlıklı gıdaların üretilmesi ve geleneksel gıdalarımızın yeni nesillere farklı bir formatta tanıtılması ve hatırlatılması için bir proje geliştirdik. TÜBİTAK destekli bu projemiz ile buğday rüşeymlerine doğal stabilizasyon teknikleri uyguladık. Raf ömürlerini uzattık. Eriştelere ilave ederek lezzetli bir yeni ürün elde ettik.”

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kürşat Demir başta tüketiciler olmak üzere makarnacılık ve ekmekçilik sektöründe faaliyet gösteren firmaların da buğday rüşeymine ilgisiz kalmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER