TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 25.02.2014 Salı 13:02:00

Keçiboynuzu Kreması Üretildi

Keçiboynuzu Kreması Üretildi

Mersinli bir gıda firması, daha çok pekmez yapımında kullanılan keçiboynuzunun kremasını üretti. Yeni ürüne büyük ilgi var.

Mersin’de faaliyet gösteren bir gıda firması tarafından, daha çok pekmez yapımında kullanılan keçiboynuzundan krema üretildi.

Türkiye'de daha çok pekmez yapımında kullanılan keçiboynuzunun, Mersin'de faaliyet gösteren bir gıda firması tarafından üç yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda kreması yapıldı.

Firma sahibi Halil Öztoprak konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, keçiboynuzunun bir Akdeniz meyvesi olduğunu, Türkiye'de genellikle Antalya ve Mersin illerinde üretiminin yapıldığını söyledi. Ürünün Türkiye'de daha çok pekmez yapımında kullanıldığını, meyvesinin ise satıldığını ifade eden Öztoprak, ancak dünyanın birçok ülkesinde ürünün kozmetik ve gıda gibi çeşitli alanlarda kullanıldığını dile getirdi.

Firma olarak başta üzüm, incir ve kayısıdan krema ürettiklerini ve bir yıl kadar keçiboynuzu ile ilgili Ar-Ge çalışmalarında bulunduklarının anlatan Öztoprak, bunun sonucunda üründen krema yaptıklarını kaydetti.

Çeşitli firmalardan keçiboynuzu topladıktan sonra ürünü kendilerine ait modern tesiste işlediklerini belirten Öztoprak, "Türkiye'de ilk defa keçiboynuzundan krema ürettik. Başta çikolata olmak üzere diğer kremalarda yüzde 40 oranında yağ ve yüzde 5 oranında şeker bulunmaktadır ancak protein, mineral ve vitamin bakımından zengin olan keçiboynuzu kreması yüzde 100 doğaldır" dedi.

Türkiye'de bir yılda keçiboynuzu üretiminin yaklaşık 100 bin ton olduğuna ancak bunun 5 bin ton kadarının ekonomiye kazandırıldığına işaret eden Öztoprak, firma olarak ürünü ekonomiye daha fazla kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.

Günde 2 ton olmak üzere senede yaklaşık 700 ton keçiboynuzu kreması üretiminde bulunduklarını bildiren Öztoprak, Akdeniz İhracatçıları Birliği tarafından 2012 yılında düzenlenen yarışmada keçiboynuzu kremasından inonatif ürün birinciliği elde ettiklerini belirtti. Öztoprak, şu an ürünün birçok şehirde satıldığını ve Rusya, Kosova ve Azerbaycan'a ihracat yapmaya başladıklarını ifade etti.

Ürünün çok beğenildiğini dile getiren Öztoprak sözlerini şöyle sürdürdü: “Normal kremalarda renklendirici, şeker, yağ var ancak bu ürün tamamen doğal. Başta astım, bronşit ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Özellikle çocukların kremaya olan ilgisini keçiboynuzu ile birleştirmek istedik ve güzel sonuçlar aldık. Ürüne olan talep her geçen gün artmaktadır."

Etiketler ,

DİĞER HABERLER