TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 25.09.2014 Perşembe 11:01:00

Kilosuna 20 Bin Verir Misiniz?

Kilosuna 20 Bin Verir Misiniz?

Sabırsızlıkla öğrenmek istediğiniz bu bitkinin adı Safran. Adından da anlaşılacağı üzere Safranbulu'ya özdeş bu bitkinin dikimi Ağustos ayında başlıyor. Safran, Ekim- Kasım aylarında da mor renkli çiçek açan bu bitkinin uzunluğu...

Sabırsızlıkla öğrenmek istediğiniz bu bitkinin adı Safran. Adından da anlaşılacağı üzere Safranbulu'ya özdeş bu bitkinin dikimi Ağustos ayında başlıyor. Safran, Ekim- Kasım aylarında da mor renkli çiçek açan bu bitkinin uzunluğu, 15-30 santimetreye kadar çıkıyor.Kilogramı 20 bin olarak satılan bitkinin en önemli özelliği, ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilmesi ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilmesi...

Kullanım yerleri olarak boya, yemek, kozmetik, ilaç, saç ve gıda gibi bir çok alana hitap ediyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, bu mucize bitkinin üretinin arttırmak için desteklemelerde bulunduklarını ifade etti. Geçen yıl 23 kilogram mahsül alınan Safran üretiminin bu yıl 27 kilograma çıkarabilmeleri için çalışmalar yaptıklarının da bilgisi paylaştı. Ayrıca Küçük, 12 köyde 39 çiftçiye safran üretimine dair uzmanlar eşliğinde eğitimler verildiğini de aktardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık ise safranın toprağın elverişli olmasından dolayı kalitesli olduğunu anlattı. Ayrıca taklitlerinden sakınılması gerektiğini vurgulayark tüketicilere uyarılarda bulundu. Safranbolu Safranı adı altında satılan sahte safranlara karşı önlemler aldıklarını belirten Ayvalık, satan kişiler hakkında yasal işlemler başlatıldığını da açıkladı.

Son olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, tüketicileri coğrafi işaret bulunmayan ürünleri almamaları konusunda uyardı.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER