TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.07.2014 Salı 13:30:00

Kışın Mersin Yazın Elazığ

Kışın Mersin Yazın Elazığ

Elazığ'ın Sivrice ilçesindeki Hazar Baba Dağı'nda arıcılar bal hasadına başladı.

Eşleri ve çocuklarının yardımıyla bal hasadına başlayan arıcılar, çok verimli bir dönem olduğunu ve 50 tondan fazla bal almayı hedeflediklerini söyledi.

Kışın Mersin'in Tarsus ilçesinde, yazın ise sırasıyla Şanlıurfa, Muş, Elazığ ve Muğla gibi şehirlerin yüksek rakımlarının bulunduğu bölgelere binlerce arı kovanı ile giderek bal üretimi yapan arıcılar, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde bal hasatlarına başladı. Adana'nın Kozan ilçesinde yaşayan ve Binboğa Kooperatifi'ne bağlı olarak arıcılık yapan yaklaşık 150 aile, dağda çadırlarda kalarak verdikleri zahmet ve emeğin karşılığını bu dönemde almayı hedefliyor. Yaz tatili nedeniyle aileleriyle birlikte gelen çocuklar da, arıların içerisinde gezerek anne ve babalarına hasat zamanı yardım ediyor. Arı kovanlarındaki petekler çıkartılarak bal sağımının yapıldığı çadıra götürülüyor. Çadırda sırları alınan petekler daha sonra sağım makinesine konuluyor. Makine ile petekteki bal sağılarak bir kaba alınıyor ve süzülüp, satılmak üzere 27 kiloluk teneke kutulara konuluyor. Daha sonra teneke kutulardaki ballar kavanozlanarak Türkiye'nin hemen her yeri ile bir çok ülkeye satılıyor. Arıcılar, bu yıl 50 ton civarında bir hasat bekliyor.

TÜRKİYE VE YURT DIŞINA SATILIYOR

Türkiye’nin her yerini gezdiklerini ifade eden arıcılardan İsmail Karaoğlan, "Bal neredeyse biz oradayız. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde de müthiş bir potansiyel var. Keven balı özellikle çok fazla. Keven’deki balı ancak arı toplayabilir. Arı gelmez ise bu bal 10-15 gün içerisinde heba olur, kurur. Onun için biz buraya geliyoruz ve balı alıyoruz. Şu anda sadece Adana’dan 30-40 kamyon arıcı arkadaşımız var. Bundan 150 aile ekmek yiyor. 20 gün içerisinde buradan 20 bin teneke bal çıkıyor. Bir teneke 27 kilo bal alıyor. Bu da müthiş bir milli gelir ve milli bir servettir. Bu balı biz toplamazsak yok olup gidecek. 20 bin kovan arımız var. Hasat güzel çok şükür memnunuz. Burada müthiş bir Keven var ki, 80 bin kamyon arı olsa da bu dağlar bunu kalkındırır. Peteklerde arı sır çekmeye başladığı zaman biz bu petekleri alıp çadıra götürüyoruz. Sırını aldıktan sonra makinede süzüyor tenekelere koyup satıyoruz. Biz Binboğa Kooperatifi'ne bağlı üye arıcılarız. Ballar kooperatif aracılığı ile kavanozlara konularak Türkiye ve yurt dışı ülkelere pazarlanıyor" dedi.

"SİVRİCE'DEKİ BALIN KALİTESİ VE VERİMİ YÜKSEK"


Bir başka arıcı Mustafa Korkmaz ise kendilerinin gezici olduklarını dile getirerek, "Kış mevsiminde arıyı Tarsus’da kışlattık. Oradan da arılarımızı Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine taşıdık. Hasadı yaptıktan sonra Muş Bulanık’ta da bir süre kaldık ve Elazığ’ın Sivrice ilçesine geldik. Geven bin 400 ile bin 800 rakım arasında bulunduğu için bu bölgeye geldik. Sivrice'nin balı çok güzel ve kaliteli olur. Biz burada ailece çalışarak kaliteli balı üretmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Korkmaz, her zaman Sivrice'nin balının veriminin yüksek olmasının tüm arıcıları mutlu ettiğini de sözlerine ekledi.

Bal hasadının tamamlanmasının ardından çadırlarda göçebe hayatı yaşayan arıcılar, memleketlerine dönecek.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER