TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 27.04.2020 Pazartesi 09:24:43

Korona tipi tatil geliyor

Korona tipi tatil geliyor

Oteller yarı kapasiteyle çalışacak, açık büfe uygulanmayacak. İşletme girişinde muayene olacak, özel kıyafetle servis yapılacak. Mekânlar sandalye azaltacak. Şezlong sayısı yarıya düşecek. Günübirlik tekne turları azalacak, sınırlı sayıda yolcu alınacak.

Korona sonrası turizm nasıl olacak? Herkesin sorduğu soru dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de tartışılıyor.
 
Tarihte bir ilk olarak yaşanan koronavirüs salgını sonrası her alanda olduğu gibi turizmde de değişiklikler olacağı konusunda herkes hemfikir, ama hangi alanda ne tür değişikliklerin olacağı ve nasıl uygulanacağı konusunda farklı görüşler var.
  
Sahillerdeki şezlong sayıları azaltılarak sosyal mesafe kuralına uyulacak. Eğlence mekânları için tedbir alınacak. Otellerdeki açık büfeler açılmayacak.
 
Otellerde açık büfenin açılmaması, kapasitenin yarısının kabul edilmesi ve her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi planlanıyor. Virüs sonrasında sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirlerin alınması planlanıyor. 
 
İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor. 
 
Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. İşletmelerde sağlık personelinin sayısı da arttırılacak. 
Sağlık personelinin 7/24 otelde bulunması sağlanacak.
 
Şezlonlara sınılama
 

Akyaka, Selimiye, Bozburun gibi küçük turizm yerleşkelerinde apart ve pansiyonlarda ramazan bayramı sonrası itibariyle yoğunluk bekleniyor. 
 
Şezlong sayısının yarı yarıya düşmesi, günübirlik düzenlenen yat ve azmak turlarında ise sınırlamaya gidilmesi planlanıyor. 
 
Fazla turistin tekneye binmemesi için denetleme artacak. 
 
Aynı uygulama günü birlik yat turları için de olacak.
 
Hazırlıklar başladı
 
Belediyeler ve işletmeler, mayıs ayının sonu için hazırlıklarını yapmaya başladı. Bazı belediyeler sahil şeritlerinde yenilemeler yaparken oteller ise konseptlerlerinde değişikliğe gidiyor. 
 
Bazı oteller aileye özel sahil ve dinlenme alanları oluşturmak için inşaata başladı.
 
Küçük esnafın yararına olacak mı?
 
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: "Marmaris’te temmuzda özellikle Söğüt, Selimiye, Bozburun gibi köylerimizde turizmin canlanmasını bekliyoruz. Apartlar ve pansiyonlarda doluluk olacaktır. Büyük otellerde her şey dahil ve açık büfe sisteminden çıkış olabilir. Bu da küçük esnafın canlanmasını sağlayacaktır. Sahillerde 100 yerine 50 şezlong yerleştirilmesi gibi önlemlerin alınması değerlendiriliyor."
 
Eğlence mekanları dolmayacak
 
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: "Pandemi konusunda gerekli donanım, sağlık personeli ve ekipmana sahip olan tesisler, faaliyet göstermeye başlayacaktır. Öncelikle ikinci konut sahiplerinin geleceğini tahmin ediyoruz. Oteller için bir süre daha beklemek gerekebilir. Ne kadar hareketlense de sahillerin, yeme içme ve eğlence mekanlarının hınca hınç dolmasına asla müsaade edilmeyecektir."
 
Tekne turuna kişi sınırlaması
 
Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya: "Ramazan bayramı ile birlikte özellikle butik otel ve mutfağı olan apartlarda yoğunluk bekliyoruz. Hazırlıklarımızı mayısın 15’ine göre yapıyoruz. Şezlong sayıları eskisi gibi yoğun olmayacak. Fiyatlarda artış olabilir. Planlamalar yapılıyor. Azmak turunda 8 metrelik bir tekneye en fazla 12 kişi, 6’şarlı olarak karşılık binebilecek ve mesafe kuralına dikkat edecek."
 
Aileler pansiyon kapatabilir
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya: "Vatandaşlar ailelerini özledi, önce akraba ziyaretleri başlar. Temmuz ve ağustos aylarında da iç turizmde bir canlanma olabilir. Vatandaşlar bu yıl daha alternatif tatilleri tercih edecek. Butik otel ve pansiyonları daha çok tercih edilecek. Bir ailenin küçük bir pansiyonu kapattığını görebiliriz. Fakat oteller tam kapasite çalışmayacağı için fiyatlar eskiye oranla daha yüksek olabilir."
 
Uçaklarda da önlem
 
Uçuşların otellerin açılmasının ardından başlayacağı, önce iç turizm sonra dış turizmin kademeli olarak canlandırılması planlanıyor. Dış turizmde canlanmanın ise ağustos ayının sonuna doğru başlaması bekleniyor. Eylülde ise bu hareketliliğin artması hedefleniyor. Sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelebilecek. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar yapılıyor. 


 

DİĞER HABERLER