TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 20.04.2020 Pazartesi 21:01:49

Marketlerden değil, köy kooperatiflerinden tüketin

Marketlerden değil, köy kooperatiflerinden tüketin

Çiftçi-Sen, CHP'li Kani Beko'ya gönderdiği mektupta, "Küçük ölçekli, yerel tohumlarla, yerel çeşitleri üreten çiftçi ve köylülerin ürünlerini tüketiciye ulaştıran mekanizmalar oluşturulmalı, tüketici olarak ta tercihimiz bu ürünlerden yana olmalıdır" dedi.

Çiftçiler Sendikası (Çiftçi-Sen) Genel Başkanı Ali Bülent Erdem ve Genel Sekreter Berin Ertürk, 17 Nisan Dünya Çiftçilerinin Mücadele Günü dolayısıyla yaşadıkları zorlukları anlatan bir mektup kaleme aldılar.

“Toprak, Onur, Yaşam” başlıklı mektup, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko’ya gönderildi.

Mektupta özetle şu ifadelere yer verildi:

“Korona virüsü göstermiştir ki doğanın tahrip edilmesi, ekolojik sistemin bozulması, endüstriyel tarımın yıkıcı etkisi yeni salgınların da habercisidir. Besin değeri düşük, sağlıksız gıdalar insanların bağışıklık sistemlerini zayıflatıyor hastalıklar karşısında güçsüz kılıyor."Çiftçi, tarım işçileri korumasız bırakıldı"

“Her ülkenin tarımsal reformlar yapması, ekolojik köylü tarımını yaygınlaştırarak şirketlerin kontrolündeki bir gıda sistemi yerine gıda egemenliğini inşaya yönelmesi insanlık için daha da aciliyet kazandı. Salgın karşısında sağlık ve ekonomik yönden korumasız bırakılanlar kırsalda yaşayanlar, çiftçiler, mevsimlik tarım işçileri ve kentli emekçi sınıflardır. Salgının derinleştirdiği ekonomik kriz karşısında teşvikler sadece sermayeye ve şirketlere yönelik olmakta, toplumun çoğunluğu için ise acil önlemler yetersiz kalmaktadır.

"Komşumuzun dükkanından alışveriş yapalım"

“Marketlerden değil, yerel köylü kooperatiflerinden, yerel üretici topluluklarından tüketelim. Küçük ölçekli, yerel tohumlarla, yerel çeşitleri üreten çiftçi ve köylülerin ürünlerini tüketiciye ulaştıran mekanizmalar oluşturulmalı, tüketici olarak ta tercihimiz bu ürünlerden yana olmalıdır. Komşumuzun dükkanından alışveriş yapalım. Yerel ekonomiyi güçlendirelim. İnsani değerleri yükseltelim. Evde kalalım, sessiz kalmayalım."

 

DİĞER HABERLER