TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 10.08.2016 Çarşamba 16:21:28

Mevsimlik tarım işçileri hayal kırıklığına uğradı! Hiç tahmin etmiyorlardı!

Mevsimlik tarım işçileri hayal kırıklığına uğradı! Hiç tahmin etmiyorlardı!

Her yıl fındık hasadı zamanı doğu ve güneydoğudan Ordu’ya çalışmak için gelen mevsimlik işçiler rekolte düşük olunca iş bulamadılar.

Fındık hasadı zamanı Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt gibi illerden gelen tarım işçileri bu yıl umduğunu bulamayarak işsiz kaldı.

Ordu Valiliği’nin kendileri için hazırladığı geçici konaklama merkezlerine çadırlarını kuran işçilerden Gökmen Kuzu, yaptığı açıklamada, bu yıl fındıktan umduklarını bulamadıklarını belirterek "Maalesef bir haftadır iş bulamadık. Büyük umutlarla geldiğimiz Ordu'da adeta hayal kırıklığına uğradık." dedi.

“Rekolte düşük olsa da bu kadarını beklemezdik”

Bölgeye 15 kişiyle geldiklerini ancak henüz siftah yapamadıklarını ifade eden Kuzu, "Bu yıl rekoltenin az olduğunu biliyorduk ama işsiz kalacağımızı hiç tahmin etmiyorduk. Bazı arkadaşlarımız önceden bahçe sahipleriyle görüşüp geldikleri için iş sıkıntısı yaşamadı ancak biz
önceden görüşme yapmadığımız için iş bulamadık." diye konuştu.

Kuzu, geçen sene fındığın bol olduğunu ve 20 gün boyunca aralıksız çalıştıklarını anlatarak Ordu'ya geldikleri için pişman olduklarını söyledi.

Adıyamanlı işçilerden Koray Toprak da Ordu'ya geldikten sonra 2 gün çalıştıklarını kaydederek "Bölgede fındık hasadına başlanalı bir haftayı geçti ancak biz fındıktan şu ana kadar istediğimizi bulamadık. Sahil ve orta kesimlerde hasat neredeyse tamamlandı. Bu saatten sonra iş bulabileceğimizi de sanmıyorum." ifadesini kullandı.

“Fındık yüzümüzü güldürmedi”

Bir umutla 15 Ağustos'a kadar bekleyeceklerini, daha sonra kentten ayrılacaklarını belirten Toprak, "Mazot paramızı çıkarırsak ne mutlu bize. Şu ana kadar kazandığımız para ancak kendi ihtiyacımızı karşıladı. Bu sezon fındık yüzümüzü güldürmedi." dedi.

Diyarbakır'dan gelen Sultan Çarık da geçen yıl boş durdukları gün olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Bu yıl ise bahçe sahiplerinin gelerek bizleri bahçelerine götürmelerini bekliyoruz. Şu anda hazırı tüketiyoruz ve paramız da bitti. Açıkçası ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz bir iki hafta daha buradayız. Gelsinler, bizimle görüşsünler. Sonuçta buraya ekmek paramızı çıkarmak için geldik. Boşta kalmak istemiyoruz."

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, daha önce mevsimlik işçilere çağrılar yaptıklarını ancak işçilerin bu çağrılara aldırış etmeden bölgeye geldiğini aktardı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER