TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 09.09.2014 Salı 10:13:00

Meyvelerin Dili

Meyvelerin Dili

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerdiğini söyledi. Dilimlenmiş kivinin...

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerdiğini söyledi.

Dilimlenmiş kivinin göz bebeğine benzediğini belirterek, antioksidanlar (E ve C vitamini) ve carotenoidlerce (beta caroten, lutein) zengin olduğunu vurgulayarak Lutein, yani yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tuttuğunu açıkladı.

Patlıcan, avakado ve armut ortadan ikiye kesildiğinde, anne rahmine benzer şekil gösterdiğini belirterek, bu gıdaların dengeli tüketilmesi gerektiğine ayrıca hormonal dengenin sağlanmasına ve rahim kanserinin önlenmesine yardımcı olduğu açıkladı.

Ortadan kesilmiş domatesin, dört kompartımanlı görüldüğünü, kalbin de kırmızı ve 4 bölümden oluştuğunu hatırlatarak kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynayan Lycopene içerdiğini belirtti.

Nar çekirdeklerinin kan hücrelerine benzerlik gösterdiğini vurgularayark narın, kalp sağlığı için önemli bir antioksidan olduğunu kaydetti.

Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görüldüğünü ve kalpteki kan hücrelerini gösterdiğini açıkladı.Ayrıca üzümün kan yapıcı olarak bilinen bir gıda olduğunu kalbe de iyi geldiğini söyledi.

Cevizin şekil olarak beynin loblarına benzer bir özellik gösterdiğini, cevizin yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerdiğini, beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olduğunu açıkladı.

Soğanın, vücut hücrelerine benzerlik gösterdiğini ve serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerin zarar görmesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağı olduğunu belirtti.

Taneli meyveler ve narenciyelerin meme bezine benzediklerini, flavonoid ve limonen içermelerinden dolayı meme bezlerinde lenf hücrelerinin hareketini düzenlediklerini öne sürdü.

Brüksel lahanası ve brokoli kanser hücresine benzerlik gösterdiğini, lif, vitamin C, betacarotene (vitamin A) ve azotça zengin olduğunu vurgulayarak kanser riskinin önlenmesine yardımcı olduklarını vurguladı.

Fasulyenin böbrek görünümünde olmasından dolayı ,böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiğini açıkladı.

Ayrıca tatlı patatesin görünümünün pankreasa benzediğinden, şeker hastalarının glisemik indeksini dengelediğini de belirtti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER