TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 29.12.2014 Pazartesi 15:29:00

Sizde Destek Olabilirsiniz!

Sizde Destek Olabilirsiniz!

Hatırlayacak olursanız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 28 Ekim 2014 tarihinde Ekim ayı itibariyle 475 bin denetim gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Yapılan denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Bakanlık, kamuoyu duyurusunda 45 gıda işletmesinin 51 parti üründe taklit ve tağşiş yaptığını açıklamıştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın resmi internet sayfasında yer alan ifadede, taklit ve tağşiş yapan firmaların kamuoyuna duyurmadaki amacın, tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesi yönünde olduğu ve "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amacı taşıdığı belirtilmişti. Bakanlığın kamuoyu ile paylaştığı, insan sağlığını hiçe sayan firmaların listesine http://www.tarim.gov.tr/GKGM/Belgeler/Duyurular/kamuoyuna%20_duyuru.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası'nın resmi internet sayfasında, "Gıda Sanayi Taklit ve Tağşiş Araştırma Anketi" yayımladı. Anketin içeriği şu şekilde ifade edildi:

 "Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, siz değerli meslektaşlarımızı temsil ettiğimiz her ortamda halk sağlığı ve gıda güvenliği konusundaki olumsuz ve olumlu tüm gelişmeleri dillendirmekte, başta kamu otoritesi olmak üzere konunun tüm taraflarının dikkatini çekmek için çabalamaktayız.

Ancak halk sağlığını ve gıda güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye sokan, gıda sanayindeki taklit ve tağşiş uygulamaları konusunda ülkemizde yeterli araştırma olmaması, her geçen gün yeni metotların kullanılmaya başlanması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın denetimlerinin yetersiz olması ve izleme planlarının sektörün gerisinden gitmesi sebebi ile taklit ve tağşiş uygulamalarının önüne geçilemediğini görmekteyiz.

Bu alandaki en değerli, güncel ve doğru bilgiye sahip olan siz değerli meslektaşlarımız, halk sağlığını ve gıda güvenliğini riske sokan ve rekabet etiği açısından olumsuz olan yöntem ve metotlardan bildiklerinizi bizimle paylaşarak bu alanda yapılan çalışmalara aşağıdaki linkte yer alan anketi doldurarak destek olabilirsiniz."

'Gıda Sanayi Taklit ve Tağşiş Araştırma Anketi'ne http://goo.gl/eq6wBB linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER