TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 07.07.2015 Salı 12:44:59

Soğancı: "Bunlar çirkin saldırılar"

Soğancı:

Son haftalarda Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) hakkında çıkan iddialar üzerine Başkan Mehmet Soğancı ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Özellikle hükümete yakınlığı ile bilinen bazı gazeteler ve haber sitelerinden TMMOB hakkında birbirinden ilginç ve ‘yanlı’ haberler ortaya atılmaya başlandı.

Son olarak bugün, AKİT gazetesinin manşetinde çıkan ve ’60 yıldır denetlenmeyen tek kurum’ ve ‘Arsızlıklarının sebebi belli oldu’ gibi alt manşetlerle sunulan haberler üzerine, Gıda Mühendisleri Odası’nın da bağlı bulunduğu Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı’dan bilgi aldık. 

“Denetlenme yerimiz Genel Kurul”

Öncelikle bu ‘karanlık tetikçilerin’ dikkate bile alınmaması gerektiğini söyleyen Soğancı; “Böyle bir haberi nasıl dikkate alabilirsiniz ki? Biz denetlenmiyor değiliz. Bütün meslek odaları ve birliklerinde olduğu gibi bizde de bu işi her üyemiz takip ediyor. Bütün yaptığımız işler üzerine Genel Kurulu’muzda hesap veriyoruz” dedi.

“1600 sayfalık rapor yayınlandı”

Haberi yapan gazetecileri cahil olmakla itham eden Soğancı; “2009 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatı ile bütün meslek birlikleri ve odaları gibi bizim birliğimiz ve bize bağlı odalar da denetlendi. Toplamda 1600 sayfalık rapor yayınladı ve bunun 300 sayfası bizim birliğimiz hakkındaydı. Raporda her gelirimiz, her giderimiz ve yaptığımız bütün çalışmalar titizlikle incelendi. Raporda kabaca bizim için, ‘bunlar hükümete muhalif ama beş kuruş paraları yok’ denildi. Ayrıca bu rapor, Recep Tayyip Erdoğan Başbakan iken bakanlığa da gönderildi. Ama hiçbir şey yapılmadı” dedi.

DEVLET DENETLEME KURULUNUN 1600 SAYFALIK RAPORUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Bu haberler neden çıkıyor?

Son haftalarda birliklerine karşı neden böyle haberlerin arttığını da sorduğumuz Soğancı; “Bu karanlık medya kuruluşları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nereyi işaret ediyorsa oraya aynı anda saldırmaya başlıyorlar. Son haftalarda bize karşı artan bu asılsız iddiaların başka bir sebebi yok” dedi.

“1 Milyar TL nerede”

Gazetede çıkan ‘1 milyar TL (eski parayla 1 katrilyon)’un üzerinde elde ettiğiniz yıllık geliri nereye harcıyorsunuz?’ sorusunu da yönelttiğimiz Soğancı; “Bakın ben uzun yıllardır sürdürdüğüm bu görevimden herhangi bir ücret almıyorum. Profesyonel olarak çalışmıyorum. Tamamen gönül bağı ile çalışıyorum. Bize bağlı her oda da aynı şekilde çalışıyor. Zırhlı makam aracım da yok. İEET otobüsü ile ofise geliyorum. Ankara’da 120 metre kare bir ofisimiz var buradaki herkes bu işi gönül bağı ile yapıyor. Ben bu 1 milyar liralık iddialara ancak gülebilirim” diyerek sözlerini tamamladı. 

[ucluhaber]
"TMMOB'ye ve mimarlar odamıza saldıranlar"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı imzalı, “TMMOB’YE ve MİMARLAR ODAMIZA SALDIRANLARA’ başlıklı şöyle bir bildiri yayınlamıştı;

Birkaç gündür, karanlığın sesi olan görsel ve yazılı basınınızda, sosyal medyanızda TMMOB’ye karşı büyük(!) bir kampanya yürüttüğünüzü gördük, görüyoruz.

TMMOB sizin kim olduğunuzu, kimliklerinizi biliyor. Geldiğiniz ve bulunduğunuz yeri biliyor. Derdinizi de biliyor. Sizler, hepiniz birden bu ülkenin karanlığının sesisiniz.

Sizler de TMMOB’yi bilin:

70’lerde Sevgili Başkanımız Teoman Öztürk söylemişti:

Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız.

TMMOB bugün de söylüyor:

Karanlığa karşı aydınlığı; baskıcı, otoriter yönetim anlayışına karşı, özgürlük ve demokrasiyi; ırkçı ve milliyetçi anlayışın beslediği linç kültürüne karşı, bir arada kardeşçe ve barış içinde yaşamayı; her şeyin para-kâr olduğu piyasa anlayışına karşı eşitliği savunmaya devam edeceğiz.

Eşit, özgür, demokratik bir Türkiye mücadelesinde; temel hak ve özgürlüklere sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Asla “padişahım çok yaşa” diyenlerle saf tutmayacağız, aksine “kral çıplak” demeye her daim devam edeceğiz.

Çabalarınız ve tehditleriniz boşuna:

TMMOB, bağlı odaları ve kadroları asla karanlığınıza teslim olmayacak.

DİĞER HABERLER